Home Staging — Przygotuj swoje mieszkanie/dom na sprzedaż i zwiększaj jego wartość!

0
2735
Home Staging

Home Staging to przygotowanie mieszkania do sprzedaży w taki sposób, aby wydawało się większe, jaśniejsze i bardziej komfortowe. Dotychczas była to usługa oferowana przez agencję nieruchomości, gdy korzystaliśmy z ich usług. W rzeczywistości wykonanie takiej operacji jest możliwe samodzielne i bez pomocy biura. Stosując się do kilku zasad, wskazówek i trików jesteśmy w stanie sprawić, iż mieszkania będzie wydawało się dużo bardziej atrakcyjne, a potencjalni klienci będą skłonniejsi do jego zakupu. Jak zatem przeprowadzać Home Staging? O czym musimy pamiętać? Dlaczego warto przeprowadzać Home Staging oprócz zwykłego sprzątania? Wątpliwości rozwiewamy poniżej.

Czym jest Home Staging?

Home staging to odpowiednie przygotowanie domu lub mieszkania, jeśli chcemy sprzedać naszą nieruchomość. Jest to sposób niskobudżetowy, który nie wymaga od nas ponoszenia wysokich kosztów. Polega on na przeprowadzeniu pewnych czynności małym kosztem, aby jak najbardziej uatrakcyjnić wnętrze i spowodować większe zainteresowanie ofertą. Według wielu badań Home Staging może skrócić czas poszukiwania nabywcy nawet o 30% – 40% oraz podnieść jego cenę nawet o 10%. Metody odpowiedniego przygotowania wnętrza opierają się na działaniach marketingowych. W ich myśl mamy przygotować wnętrze w taki sposób, aby spełniało wymagania klientów, było atrakcyjne i zachęcało do kupna, czyli dokładnie tak samo, jak na to miejsce np. przy reklamie produktu w tv. Home Staging możemy wykonać samodzielnie, skorzystać z niezobowiązującej usługi w cenie ok. 200 zł jednorazowo u specjalisty lub otrzymamy ją w ofercie, gdy zdecydujemy się skorzystać ze sprzedaży domu z biurem nieruchomości. Aby jednak przeprowadzać proces samodzielnie, nie musimy posiadać specjalnego wykształcenia, wiedzy czy umiejętności a jedynie kierować się kilkoma wskazówkami.

W jakich nieruchomościach możemy przeprowadzić Home Staging?

Home Staging, czyli przygotowanie nieruchomości do sprzedaży możemy przeprowadzić w praktycznie każdym rodzaju nieruchomości. Niezależnie od tego, czy będzie to duży dom wolnostojący, czy małe mieszkanie blokowe, możemy zaaranżować je typowo w stylu sprzedażowym a nieużytkowym, w jakim mieszkaliśmy dotychczas. Nie musimy również obawiać się o koszta, a wykorzystanie potencjału każdego mieszkania jest proste i przynosi bardzo wiele korzyści.

Jak przeprowadzić Home Staging?

Przeprowadzenie samodzielnie Home Stagingu nie jest trudne, ale będzie wymagało od nas wykonania kilku czynności, poświęcenia nieco czasu i zaangażowania. Pierwszą czynnością, jaką po wysprzątaniu domu powinniśmy zrobić to usunięcie wszystkich osobistych akcesoriów oraz przedmiotów. Obecność właściciela wewnątrz nieruchomości nie jest wskazana, a mieszkanie musi być neutralne dla osoby oglądającej. Gdy usuniemy już nasze prywatne rzeczy takie jak dyplomy, pamiątki czy akcesoria powinniśmy przejść do rozświetlenia wnętrza. Jeśli będzie ono jasne, będzie wydawało się większe i atrakcyjniejsze. W tym celu należy odsłonić maksymalnie zasłony lub zmienić je na jaśniejsze. Warto też usunąć spod okien wszystkie akcesoria, które mogą blokować wpadanie światła takie jak np. kwiaty czy komody. Następnym krokiem jest sprawienie, że pomieszczenia będą wyglądać na bardziej przestronne. Ten element jest niezwykle ważny, gdyż mieszkanie większe i przestronniejsze gwarantuje większe zainteresowanie naszą ofertą. W tym celu możemy przesuwać meble na skraj pokoju oraz usunąć niepotrzebne fotele, ozdoby, kwiatki itp. Warto również maksymalnie oczyścić korytarze, dzięki czemu przechodzenie do kolejnych pomieszczeń będzie prostsze i spotęguje wyraźnie przestronności.

Podczas prezentacji mieszkania ważne są również małe, ale strategiczne elementy. Z pewnością będą to gustowne dodatki, które możemy kupić w cenie kilku złotych takie jak nowoczesny zegar czy figurka. Jeśli posiadamy pewne budżet na taki krok, będziemy mogli wprowadzić do wnętrza wiele nowych przedmiotów. Warto również zapraszać na oglądanie mieszkania klientów w trakcie dnia, gdy słońce świeci najmocniej, a wszystkie pomieszczenia będą nasłonecznione. Sprawia to wrażenie przytulności, ciepła i przestronności.

Zapach i muzyka również sprawią sporą różnicę, a wybranie odpowiednich kroków będzie gwarantowało, że osoba odwiedzająca nasz dom będzie czuła się komfortowo. W tym celu warto używać np. zawieszek zapachowych lub specjalnych aromatyzerów włączanych do gniazdka. Możemy również włączyć cichą, nastrojową i wolną muzykę, którą słyszymy np. w supermarketach podczas zakupów, gdyż ma ona spory wpływ na decyzje zakupowe i zachęca nas do nich. Warto zadbać o tak banalne elementy, jak skoszenie trawnika przed domem czy ustawienie stylowej ozdoby kupionej na targu staroci, czy w sklepie dekoracyjnym. Klient, wchodząc do domu dzięki tak prostemu zabiegowi, będzie miał już wyrobione zdanie o posesji, iż jest ona duża, dobrze utrzymana i gustowna — co również będzie budziło właśnie takie nadzieje odnośnie samego wnętrza.

Dlaczego warto?

Przeprowadzenie Home Stagingu to czynność, która nie jest często wybierana wśród osób sprzedających swoje nieruchomości. Przeważnie jest ona oferowana przez dobre biura nieruchomości podczas sprzedaży z agencją. My sami przeważnie samodzielnie nie zdecydowalibyśmy się na taki krok. Jest to spory błąd, gdyż odpowiednie przygotowanie domu do sprzedaży nie jest trudne, kosztowne i karkołomne. Kilka poświęconych godzin i przeprowadzenie kilku czynności może w znacznym stopniu zwiększyć szanse na szybsze i korzystniejsze sprzedanie nieruchomości. W ten sposób możemy wyróżnić się na tle konkurencyjnych ofert oraz prześcignąć inne podobne oferty w okolicy oczarowywując wnętrzem potencjalnego klienta. Jeśli samodzielnie nie mamy czasu lub boimy się, że nasze efekty nie będą widoczne warto skorzystać z jednorazowej konsultacji home-stagingera i poprosić go o pomoc. Otrzymamy wtedy konkretne wskazówki, które zwiększą cenę potencjalnej sprzedaży, a mieszkanie zostanie sprzedane szybciej. Sprzedaż nieruchomości i wystrój wnętrz będą wtedy łatwiejsze i bardziej efektowne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here