• Marka Bimago sprawdziła, co jest dla nas istotne podczas urządzania wnętrz. W badaniu wzięło udział 1055 osób.
  • Aż 96% ankietowanych za ważne lub bardzo ważne uznaje dopasowanie wnętrz do własnych upodobań. Znacznie częściej niż aktualne trendy wybieramy to, co bardziej się nam podoba.
  • Nasze domy najczęściej określamy przymiotnikiem „przytulny”. Do uzyskania przyjaznego klimatu szczególnie chętnie wykorzystujemy rośliny, zdjęcia, książki i obrazy.
  • Salon to miejsce w domu, które najlepiej odzwierciedla nasze gusta i osobowości.
  • Prawie 2/3 ankietowanych twierdzi, że na podstawie tego, jak ktoś mieszka, można łatwo odgadnąć, jaką jest osobą.

Z nowego badania Bimago dowiadujemy się, w jaki sposób Polacy widzą i urządzają swoje wnętrza. Wśród kluczowych wniosków naprzód wysuwa się jedno stwierdzenie: w aranżacji czterech kątów niezwykle ważna jest dla nas personalizacja. Najlepiej czujemy się w miejscu wypełnionym przedmiotami, które najbardziej nam się podobają.

Pandemia COVID-19 spowodowała, że zaczęliśmy spędzać znacznie więcej czasu we własnym domu. Większość codziennych aktywności przeszła w tryb zdalny, przez co musieliśmy dostosować otaczające nas ściany do nowych potrzeb. Wciąż jednak zależy nam na tym, aby aranżacja opowiadała historię o nas samych, będąc dopasowana do naszego poczucia estetyki i zainteresowań.

Większość z nas dąży do tego, by stworzyć w mieszkaniu swoje prywatne sanktuarium. Wygodne, dopasowane, raczej pełne kolorów – by dodać optymizmu i często pełne roślin – kiedy potrzebujemy ukoić zmysły. Zaczęliśmy mieszkać ładniej i (w końcu) w pełni po swojemu! – komentuje Joanna Bała, Head of Product & Trends w Bimago.

Czym kierujemy się w budowie domowego zacisza?

Nasze domy budują nie tylko cegły, ale i przedmioty, którymi zapełniamy wnętrza, snując intymną opowieść. Urządzając osobistą przestrzeń, 97% zapytanych osób traktuje priorytetowo funkcjonalność i komfort. Personalizacja wystroju jest jednak niemal tak samo ważna – 96% z nas poszukuje rozwiązań, które będą nie tylko wygodne i praktyczne, ale i dopasowane do indywidualnego gustu.

Elementy personalizacji

Badani Polacy mają także na uwadze jakość przedmiotów, jakie wykorzystują do wicia swojego gniazdka. Trwałość jako czynnik wpływający na wybór wyposażenia wskazuje 94% respondentów. Ważne są również kwestie finansowe: 9 na 10 ankietowanych podczas aranżacji wnętrz uwzględnia wcześniej ustalony budżet. Większość z nas (65%) przy urządzaniu domu stawia także na nowoczesność i wykorzystanie nowych technologii.

Tym, co mniej interesuje uczestników badania, są popularne trendy wnętrzarskie. Tworząc swoje domowe zacisze, zwykle nie kierujemy się tym, co jest modne – tylko 8% ankietowanych osób zwraca uwagę na aktualne trendy w aranżacji. Coraz więcej uwagi przykładamy za to do wybierania rozwiązań przyjaznych środowisku. Blisko 2/3 respondentów podczas urządzania domu poszukuje opcji eco-friendly.

Zaproś mnie do siebie, a powiem Ci, kim jesteś

Aż 67% zapytanych Polaków uważa, że ich miejsce zamieszkania odzwierciedla ich osobowość. Ponadto 57% przyznaje, że przekraczając próg ich domu można szybko rozpoznać ich hobby. Wśród deklarowanych pasji, które lubimy przemycać do aranżacji, najczęściej wymieniane są ogrodnictwo, literatura, podróże oraz sztuka. W naszych wnętrzach często pojawiają się również akcenty nawiązujące do sportu, rękodzieła, fotografii czy muzyki.

Do personalizacji najczęściej wykorzystujemy rośliny. Różnorodne kwiaty doniczkowe znajdziemy w domach 76% respondentów. Sporą popularnością cieszą się także zdjęcia, przypominające domownikom o ważnych chwilach. Fotografie są obecne we wnętrzach 6 na 10 badanych osób. W głównej mierze poszukujemy więc kontaktu z naturą i wspomnieniami, które pomagają sprawić, że mieszkanie staje się bardziej „nasze”.

dodatki

Połowa respondentów wyraża siebie poprzez wyeksponowanie ulubionych książek i zawieszenie obrazów – własnych lub ukochanych artystów. Przeszło 30% z nas lubi także otaczać się pamiątkami z podróży i rodzinnymi skarbami, kryjącymi w sobie jakąś historię. Pomieszczeniem, w którym najczęściej panuje swoboda ekspresji jest salon. To właśnie pokój dzienny jest nam szczególnie bliski ze względu na osobiste akcenty w wystroju.

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego w kwietniu 2021 roku metodą CAWI (ankieta w formie elektronicznej) na próbie 1055 osób. Wszystkie wnioski z uzyskanych odpowiedzi znajdują się w artykule na blogu Bimago.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here