Sypialnia w stylu rustykalnym – jak stworzyć klimat z drewnianym łóżkiem w roli głównej

0
99
Sypialnia w stylu rustykalnym

Sypialnia zajmuje w domu czy mieszkaniu wyjątkowe miejsce – to przestrzeń intymna, osobista, niedostępna dla świata zewnętrznego. To bardzo ważne, żeby jej wystrój współgrał z Twoimi upodobaniami i pozwolił Ci się zrelaksować. Jeśli dobrze czujesz się we wnętrzach z sielskim klimatem pełnym ciemnego drewna i naturalnych tkanin, możesz urządzić sypialnię w stylu rustykalnym. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić!

Jak wygląda sypialnia w stylu rustykalnym?

Synonimy słowa „rustykalny” to ludowy, chłopski, wiejski, ruralistyczny. Wszystkie kojarzą się ze spokojem, beztroską, idyllicznością i sielanką – nic dziwnego, że ten styl wręcz doskonale nadaje się do sypialni. Wyróżnia go naturalna paleta barw: jasne, rozbielone kolory, np. szarości, beże, żółcienie. Mocniejsze barwy takie jak butelkowa zieleń, szmaragd czy oranż pojawiają się w formie ożywiających całość akcentów, np. na wzorzystych tkaninach albo poduchach.

Nie ma stylu rustykalnego bez drewna! I to oczywiście najlepiej naturalnego, surowego, o pięknym rysunku ze słoi, spękań i sęków. W wiejskiej sypialni bardzo dobrze prezentują się ciemne, nasycone odcienie drewna, m.in. mahoń, palisander, tekowiec czy mangowiec. Dlatego doskonałym pomysłem jest wstawienie do sypialni w stylu rustykalnym ręcznie robionych indyjskich mebli, które najczęściej wykonuje się właśnie z tych gatunków. Każdy taki egzemplarz ma wyjątkowy charakter, a jego trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne gwarantuje, że Twoja sypialnia będzie świetnie wyglądać przez całe lata.

Drewniane łóżko – najważniejszy element w rustykalnej sypialni

Łóżko to serce każdej sypialni, a serem sypialni w stylu rustykalnym jest duże, masywne, wygodne łóżko drewniane. Spokojnie może sprawiać wrażenie niedokończonego albo surowego – jakby wyszło spod dłuta sprawnego rzemieślnika, który traktuje drewno z największym szacunkiem i nie chce ingerować w nie bardziej niż potrzeba. Indyjskie drewniane łóżka ze wspaniałymi ramami i bogatą ornamentyką będą pasować do sypialni o sielskim klimacie.

Co dobrać do drewnianego łóżka, żeby uzyskać spójny efekt?

Oprócz łóżka do rustykalnej sypialni możesz wstawić drewniane komody i szafy, lustro w drewnianej ramie czy zgrabną, prostą toaletkę. Funkcję stolików nocnych spełnią drewniane krzesła albo skrzynki, na których warto postawić lampy ze szklanymi abażurami czy rośliny doniczkowe. Aranżację dopełnią także przedmioty z wikliny, np. kosze i bujane fotele oraz tkaniny – wełna, bawełna, len, dywany ze sztucznego futra czy bardziej nowoczesne dywany shaggy.

Ogólnie do rustykalnej sypialni pasuje wszystko, co drewniane i naturalne – glina, ceramika, bukiety z suszonych traw i kwiatów oraz kamień. Doskonałym pomysłem jest wstawienie lampionów i świeczników. A jeśli masz w tym pomieszczeniu kominek, Twoja sypialnia naprawdę nie może być bardziej sielankowa!

Jakie inne style można wprowadzić do rustykalnej sypialni?

Do sypialni w stylu rustykalnym można też wprowadzić meble lub dekoracje zapożyczone z innych konwencji o podobnym charakterze. Wśród kilku z nich warto zwrócić uwagę na dwa – boho i chalet. Obydwa wyróżniają się naturalnością, wykorzystaniem drewnianych sprzętów oraz swojskim klimatem. Czym się różnią?

Boho to styl wakacyjny, hippisowski, pełny słońca. Pojawiają się w nim frędzle, koronki, piórka, mocne kolory, a także elementy etniczne i roślinne. Wszystkie te elementy pasują także do rustykalnej sypialni (pamiętaj jednak o wprowadzaniu mocnych barw z umiarem). Powieś na ścianie makramę albo wiklinowy kapelusz, stwórz w słoiku kompozycję z kamyczków i muszelek (albo swój własny ogród w słoiku), a przez ramę łóżka przerzuć wzorzysty pled.

Z kolei chalet wywodzi się z górskich, drewnianych chat. Tak jak w stylu rustykalnym pojawiają się w nim drewno i kamień, futrzane i skórzane narzuty czy dziergane, ozdobione warkoczami poszewki na poduszki i koce. Warto je uzupełnić motywami górskiej flory i fauny, np. rysunkami jeleni, wilków, niedźwiedzi, krokusów i kosodrzewiny albo klimatycznymi górskimi pejzażami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here