Czym pomalować meble

0
1546
czym pomalować meble

Być może posiadacie w waszych domach jakieś stary sprzęty, które dawno straciły już swoją świetność. Nadszarpnięte zębem czasu meble, które co prawda posiadają swój własny, niebanalny styl, którego próżno szukać dziś w sklepach meblowych, ale ich wygląd pozostawia już sporo do życzenia.

Możliwe też, że mają znaczną wartość sentymentalną, która sprawia, że żal wam je zastąpić nowymi przedmiotami bez tej duszy.
Jeśli jesteście właścicielami takich mebli i mielibyście ochotę je trochę odnowić to mam dla was dobrą wiadomość. Jest to jak najbardziej możliwe i wcale nie wymaga jakichś specjalnie skomplikowanych zabiegów czy wielkich wydatków na specjalistyczne preparaty zabezpieczające materiał, z jakich meble są wykonane.

Oczywiście najlepszym z możliwych rozwiązań będzie powierzenie ich specjalistycznej firmie zajmującej się renowacją starych mebli, zwłaszcza jeśli są one bardzo cenne. W przypadku antyków nie zabierajcie się za samodzielne odnawiania, jeśli nie dysponujecie żadnym doświadczenie w tej dziedzinie, ani nie posiadacie też smykałki do takich rzeczy. Jeśli już koniecznie chcielibyście zrobić to samodzielnie, pomimo braku wcześniejszych doświadczeń, to lepiej najpierw poćwiczcie na jakimś mniej wartościowym sprzęcie. Być może efekt, jaki uzyskacie sprawi, że odkryjecie w sobie zamiłowanie do renowacji lub jakiejś dziedziny sztuki.

stolik

W każdym razie zabierając się za odnowienie starych mebli, powinniście najpierw zastanowić się jaki efekt zamierzacie osiągnąć. Być może renowacji wymaga nie tylko zewnętrzna powłoka, ale meble mają również jakieś poważniejsze uszkodzenia i dla nadania im dawnej świetności będą konieczne również jakieś prace stolarskie.
Zakładam, że dopasowanie brakującego zawiasu, czy śrubki nie będzie dla was stanowiło większego problemu, ale zwłaszcza w bardzo starych meblach może się okazać konieczne na przykład dorobienie jakiejś części, co już jest czynnością dość skomplikowaną i wymagającą odpowiedniego warsztatu. Nikt chyba nie wyobraża sobie samodzielnego wykonania rzeźbionej nogi od krzesła, bez właściwego przygotowania merytorycznego i praktycznego.

Może się również zdarzyć i tak, że zwłaszcza w tych mniej cennych mebelkach, wystarczające będzie zastąpienie jakiegoś elementu innym, dużo prostszym, ale jednak sprawiającym, że całość zachowa ciekawy charakter.
Gdy już dokładnie obejrzycie przedmiot swojej pracy i stwierdzicie, że wszelkie drobne usterki zostały naprawione, lub też nadaje się on do użytku i bez takiej ingerencji to pozostaje wam tylko przejść do kolejnego etapu renowacji i przygotować mebel do pomalowania.

Dzisiejszy rynek oferuje nam całą gamę preparatów i narzędzi, dzięki którym będziecie w stanie przeprowadzić ten proces w miarę tanio i bezboleśnie. Zanim jednak zaczniecie się zastanawiać czym pomalować meble, to musicie wiedzieć, że powierzchnię do malowania trzeba najpierw odpowiednio przygotować. Po pierwsze dlatego, żeby nowa farba dobrze się trzymała. A po wtóre nieprzygotowana powierzchnia może po pomalowaniu jej po prostu źle wyglądać.

meble

Zabieramy się zatem za oczyszczenie jej ze starych warstw farby czy lakierów. Jeśli mebel nie jest drewniany, ale jest to tylko sklejka oklejona jakiegoś rodzaju fabryczną okleiną, to nie zdzieramy jej. Może to spowodować całkowite zniszczenie płyty, z jakiej mebel został wykonany. Wyjątek stanowi sytuacja, jeśli wcześniej na fabryczną okleiną została naklejona kolejna, mająca zmienić kolor mebla (do dziś stosuje się takie rozwiązania). Zostawiamy tylko fabryczną okleinę przytwierdzoną bezpośrednio do wiórów.

Po usunięciu starych warstw w przypadku mebli drewnianych i przetarcia papierem ściernym powierzchni mebli ze sklejki trzeba odpylić i odtłuścić powierzchnię. Służą do tego specjalne preparaty, które kupicie w większości marketów budowlanych.
Kiedy meble są już przygotowane do malowania, a wy macie już wybraną odpowiednią farbę (do malowania mebli są specjalne emalie, również łatwo dostępne w marketach budowlanych), to pozostaje już czysta przyjemność samego malowania. Zwykle stosuje się 2 warstwy farby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here