Proces projektowania wnętrza składa się przede wszystkim z określenia potrzeb i znalezienia odpowiedniego stylu. Brak pośpiechu i skrupulatna analiza różnych czynników dają gwarancję, że wymarzone mieszkanie będzie funkcjonalne i piękne. Jak więc stworzyć idealną minimalistyczną przestrzeń? Sprawdźmy.
Projekt
Planowanie budowy domu to dobry czas na zastanowienie się, w jaki sposób urządzimy nasze wymarzone lokum. Wbrew pozorom projektowanie wnętrz Gdynia nie oznacza tylko wyboru koloru ścian, sprzętów i dodatków. Istotną rolę odgrywa odpowiedni układ funkcjonalny wnętrza. Jest to rzut mieszkania z góry, na którym zaznacza się ściany, wyposażenie mieszkania itp. Nowoczesne rozwiązania pozwalają tworzyć także trójwymiarowe wizualizacje, dające niemal rzeczywisty obraz naszego domu. W procesie projektowania można więc zmieniać koncepcje, a w efekcie stworzyć maksymalnie komfortowe i użyteczne wnętrza.
Aranżacja wnętrza w stylu minimalistycznym
Na popularności nie tracą minimalistyczne aranżacje. Samo pojęcie minimalizmu możemy określić jako szereg wskazówek. Ich zastosowanie ma służyć kształtowaniu się świadomej postawy w wyborze przedmiotów codziennego użytku. To również filozofia znajdowania szczęścia w prostocie i odkrywaniu, że dobrze jest stawiać na jakość, nie na ilość. O słuszności tej tezy przekonują minimalistyczne aranżacje wnętrz, które zachwycają funkcjonalnością. Styl ten nie oznacza jednak rezygnacji z ulubionych rzeczy czy utrzymania ascetycznego klimatu w mieszkaniu. Ważniejsze jest dążenie do jakości rzeczy, którymi otaczamy się na co dzień. Przemyślana aranżacja, czyli spójna kolorystyka, podobne kształty i materiały, w połączeniu z ulubionymi dodatkami, stworzą oryginalne i przytulne minimalistyczne wnętrze.
Minimalizm we wnętrzu zazwyczaj kojarzymy z wszechobecną bielą. Warto jednak, a nawet należy, przełamywać monochromatyczność kontrastami. Przykładowo popularne rozwiązanie to jedna ściana pomalowana na czerwony lub czarny kolor. W mieszkaniu dobrze prezentować się będą także odcienie szarości, beży, brązów. Istotny jest też wybór wszelkich elementów mających jednolite powierzchnie i kształty. W przypadku materiałów najlepiej wygląda szlachetne drewno, beton i metal. Planując więc budowę domu w takim właśnie stylu warto rozważyć np. drewniane parkiety.
Ostatnio modnym rozwiązaniem staje się beton, choć jego surowy charakter nie każdemu może przypaść do gustu. Minimalizm nie oznacza jednak nudy i braku charakteru. Oryginalności nadadzą designerskiej lub własnoręcznie wykonane meble czy dodatki. Charakterystyczne dla minimalizmu są proste lub geometryczne formy. Sprawdzą się więc m.in. dekoracyjne wazony z kolorowego szkła lub plakaty. Pamiętaj jednak, że im mniej, tym lepiej. A jeśli nie chcesz działać na własną rękę zwróć się do architekta oferującego usługę projektowanie wnętrz Gdynia. Przygotuje on wizualizacje, na podstawie których sprawdzisz, jak w rzeczywistości prezentują się Twoje pomysły.