Kupowanie mebli przez internet – co robić, a czego nie?

0
66
Kupowanie mebli przez internet

Świat zakupów online oferuje mnóstwo zalet. Urządzając swój dom albo mieszkanie wraz ze sklepami internetowymi masz znacznie więcej możliwości, niż kupując wszystko stacjonarnie, nie mówiąc już o wygodzie. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że Twoje zakupy będą proste, szybkie i bezstresowe.

Zakupy meblowe online są szybkie, proste i nie trzeba zastanawiać się, jak przetransportować je do domu, ale nie znaczy to, że możesz wyłączyć swoją czujność. Tak jak i w przypadku kupowania mebli offline, tak i tu warto zrobić odpowiednie rozeznanie, by uniknąć kupowania niepotrzebnych produktów i stresu związanego ze zwrotami. Przedstawiamy więc listę kilku wskazówek, którymi warto się kierować, urządzając swoje cztery ściany wraz ze sklepami internetowymi.

Jak kupować meble online – wskazówki

Urządzanie domu lub mieszkania to ekscytujące zajęcie pozwalające wyżyć się kreatywnie, szczególnie dziś, kiedy do wyboru ma się meble, akcesoria i dekoracje w przeróżnych kształtach i wszystkich kolorach tęczy. Warto kupować je tak, by nie musieć ich potem odsyłać albo stresować się z powodu oszustw. Jak to zrobić?

Wypatruj oznak wygenerowanych lub zbytnio podrasowanych zdjęć

Zakupy online mają jedną bardzo poważną wadę. Zamawiając produkt online, w zasadzie kupujesz obietnicę tego, że będzie taki, jak na zdjęciach i w opisach dostarczonych przez sprzedawcę. Owszem, w razie niezadowolenia z zakupu, zgodnie z polskim prawem każdy produkt kupiony przez internet można zwrócić w ciągu 14 dni, ale wiąże się to ze stratą czasu i oczekiwaniem na odesłanie pieniędzy. Jeśli chodzi o świadomość tego, co kupujemy, sklepy stacjonarne zdecydowanie wygrywają z internetowymi, oferując możliwość obejrzenia i dotknięcia przedmiotu przed zakupem.

Mimo to zakupy przez internet są niezwykle wygodne. Trzeba jednak pamiętać, by uważnie patrzeć na to, co się kupuje i zwracać uwagę na potencjalne sygnały ostrzegawcze. Takimi sygnałami mogą być podejrzane zdjęcia wyglądające na wygenerowane albo przesadnie poprawione w programie graficznym. Trzeba też czytać opinie innych kupujących – jeśli ktoś zauważył, że produkt w rzeczywistości różni się od tego na zdjęciu, lepiej zastanowić się dwa razy przed jego zakupem.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo cyfrowe

Kupując cokolwiek online, sprawdzaj, czy nie masz do czynienia z oszustami. Czytaj recenzje o sklepach i nie podawaj swoich danych osobowych, jeśli nie masz pewności co do tego, że jesteś na stronie prawdziwego, uczciwego sklepu.

Odwiedzając witryny internetowe, zwracaj uwagę na ikonkę kłódki obok paska adresu w wyszukiwarce – powinna być zamknięta. Świadczy to o posiadaniu certyfikatu SSL, który zabezpiecza Twoje dane podczas przesyłania do serwera. Unikaj robienia zakupów podczas łączenia się z publicznymi sieciami Wi-Fi, a jeśli musisz to zrobić, korzystaj z usługi VPN. Dzięki niej Twoje dane przechodzą dodatkowo przez pośredniczące serwery VPN i są dodatkowo szyfrowane, uniemożliwiając podejrzenie ich potencjalnym hakerom podsłuchującym sieci.

Zmierz wszystko dwa razy, jeśli trzeba

Nawet kupując meble stacjonarnie, trudno oszacować, czy na pewno będą pasowały tam, gdzie mają zostać umieszczone – w końcu nikt nie ma miary w oczach. Kupując meble przez internet, jest jeszcze trudniej, bo do dyspozycji ma się jedynie poglądowe zdjęcia i trudno ocenić nawet szacunkową wielkość przedmiotu.

Na szczęście większość sprzedawców podaje wymiary swoich produktów na stronach internetowych. Im również nie zależy na tym, żeby klienci masowo zwracali niepasujące meble. Warto dokładnie czytać wymiary i mierzyć miejsca, które chce się zagospodarować. A jeśli wymiarów nie ma – można poprosić o ich podanie, ale nie warto kupować mebli „na oko”.

Dowiedz się wszystkiego o materiale

Kupując przedmiot online, nie można osobiście sprawdzić, jaki jest w dotyku, dlatego warto dowiedzieć się dokładnie, z czego jest wykonany. Materiał wykonania jest kluczowy w przypadku mebli. Zależy od niego nie tylko to, jak przedmiot będzie się prezentował, ale również jak trwały będzie i – przede wszystkim – jak skomplikowana będzie jego konserwacja oraz czyszczenie. Sofy ze skóry albo meble z naturalnego drewna mogą wymagać uwagi i specjalistycznych środków, podobnie jak czarne matowe umywalki, które z kolei bardzo uwydatniają osady z kamienia i mydła. Przed zakupem warto więc zapoznać się z materiałem i opiniami na jego temat.

Sprawdź, od kogo kupujesz meble

Większość sklepów internetowych jest uczciwa. No właśnie, większość. Rzadko, ale jednak zdarza się, że oszuści podszywają się pod istniejące sklepy albo tworzą własne strony internetowe, na których wystawiają nieistniejące przedmioty. Takie fałszywe sklepy to sposób na wyłudzenie pieniędzy albo poufnych informacji od osób, które nie spodziewając się niczego złego, wprowadzają dane swoich kart płatniczych w sfałszowanych bramkach płatności.

Zanim kupisz coś w sklepie, z którym jeszcze nie miałeś do czynienia, sprawdź, co znajduje się na jego stronie internetowej. W zakładce „Kontakt” lub w stopce witryny powinieneś znaleźć informacje o firmie: nazwisko właściciela, adres przedsiębiorstwa, numer NIP, dane kontaktowe. Jeśli sklep nie udostępnia takich informacji, nie dokonuj w nim żadnych transakcji.

Nie ograniczaj się do jednego sklepu

Te same albo bardzo podobne do siebie przedmioty mogą mieć różne ceny w zależności od sklepu. Warto przeglądać różne miejsca przed podjęciem decyzji. Możesz sporo zaoszczędzić, szczególnie jeśli trafisz na promocję lub wyprzedaż. Równocześnie, kupując meble na lata, lepiej dokładnie zastanowić się przed wyborem najtańszej możliwej opcji. W przypadku mebli i akcesoriów gospodarstwa domowego jakość często idzie w parze z ceną.

Porównuj warunki i koszty dostawy

Cena przedmiotu jest najważniejsza z punktu widzenia kupującego, ale nie ignoruj pozostałych aspektów transakcji, takich jak warunki i koszty dostawy. Różne sklepy mają różne zasady – niektóre mogą zaoferować Ci darmową dostawę od określonej wartości zakupów, inne nie. Czasami możesz również poprosić o fachowe zainstalowanie mebla w Twoim domu za dodatkową opłatą, co może okazać się korzystniejsze niż późniejsze zamawianie usług specjalisty w tym samym celu.

Jeśli masz taką możliwość, rozważ również odbiór osobisty. To dobra opcja w przypadku przedmiotów, które są niewielkie i łatwo je przetransportować samemu, a jednocześnie na tyle delikatne, że zlecenie dostawy firmie kurierskiej może poskutkować zniszczeniem przesyłki.

Czytaj opinie innych kupujących

Opinie innych ludzi mogą dostarczyć wiele informacji na temat jakości i trwałości przedmiotu. Krzesło biurowe zaczyna głośno skrzypieć po miesiącu użytkowania? Nie dowiesz się tego od sprzedawcy, ale od innych osób, które już kupiły ten produkt i są z niego bardziej lub mniej zadowolone.

Jednocześnie zwracaj uwagę na podejrzane opinie. Handel fałszywymi opiniami o produktach i usługach w internecie jest w Polsce prawnie zakazany, ale nie przeszkadza to niektórym „odważniejszym” sprzedawcom w zamieszczaniu zmyślonych recenzji na swój temat na stronach internetowych. Czytaj opinie, ale zwracaj uwagę na to, czy nie wydają się zbyt pozytywne albo napisane w podobnym stylu.

Nie wahaj się odwiedzić sklepu osobiście

W całym robieniu zakupów przez internet chodzi o to, by było wygodnie i bez wychodzenia z domu. Jednak są takie sytuacje, w których warto poświęcić wolną chwilę i pojechać do sklepu osobiście. Urządzanie domu lub mieszkania jest jedną z tych sytuacji. Pewnie zależy Ci na tym, by nowe meble służyły długo i rzeczywiście pasowały do wystroju, a w takim wypadku warto rozważyć zobaczenie ich na własne oczy. Nie musisz ich od razu kupować – możesz je obejrzeć, a następnie zamówić online lub zapytać pracownika o możliwość skorzystania z usługi dostawy oraz wniesienia do środka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here