Impregnacja drewna – 3 wskazówki, jak ją poprawnie przeprowadzić

0
1650
Impregnacja drewna

Drewno to materiał bardzo trwały i wytrzymały, który stosuje się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz domów i mieszkań. Warunkiem utrzymania go w odpowiednim stanie jest właściwe zabezpieczenie drewnianych powierzchni przed działaniem słońca i wilgoci. Impregnacja drewna to czynność stosunkowo łatwa, jednak aby była skuteczna, trzeba wystrzegać się podstawowych błędów.

  1. Wybierz odpowiedni impregnat do drewna
  2. Przygotuj powierzchnię do impregnacji
  3. Impregnacja drewna według zaleceń producenta

Do przeprowadzenia impregnacji w sposób skuteczny i prawidłowy należy się odpowiednio przygotować. Trzeba wybrać właściwy impregnat, przyszykować powierzchnię do impregnacji, a także zwrócić uwagę na zalecenia producenta, dotyczące użycia konkretnych produktów impregnujących.

Wybierz odpowiedni impregnat do drewna

Wybierając impregnat do drewna z https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Impregnaty/c/b2c-impregnaty, trzeba wziąć pod uwagę głównie czynniki, które oddziałują na drewnianą powierzchnię. W przypadku mebli użytkowanych wewnątrz lub domowych podłóg, należy zwrócić uwagę na zapewnienie odporności na szorowanie, plamy oraz wilgoć. Drewno wykorzystywane na zewnątrz musi być zabezpieczone przed działaniem opadów, promieniowaniem UV czy zmiennymi temperaturami. Liczy się również to, aby impregnat był dopasowany do specyfiki użytkowanej powierzchni – inny będzie dobry do zabezpieczenia drewnianych elementów elewacji, a inny do impregnacji tarasu.

Przygotuj powierzchnię do impregnacji

Nawet najlepszy impregnat nie zda egzaminu, jeśli przed jego użyciem powierzchnia drewna nie zostanie odpowiednio przygotowana do impregnacji. Często powielanym błędem jest nakładanie produktów do impregnacji na stare i słabo trzymające się powłoki lub podłoże, które wciąż pozostaje wilgotne. Prawidłowa impregnacja drewna wymaga odpowiedniego oczyszczenia podłoża, a więc usunięcia starych farb, odtłuszczenia i wyszlifowania oraz odpylenia. Drewno nie może też być mokre. Jeśli przed impregnacją zostanie umyte, należy poczekać aż całkowicie wyschnie.

Impregnacja drewna według zaleceń producenta

Ilość i różnorodność produktów do impregnacji sprawia, że nie ma jednej i najskuteczniejszej metody na zabezpieczenie powierzchni drewna. Każdy produkt wymaga innego podejścia, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na karcie technicznej lub zostały opisane na wierzchu puszki z impregnatem. Inaczej wygląda impregnacja drewna przeprowadzona produktem Vidaron dostępnym na https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Farby-do-drewna/Produkty-do-malowania-drewutni/VIDARON-Impregnat-Ochronno-Dekoracyjny-Powlokotworczy/p/000000000091020479, a innych przygotowań i narzędzi wymaga impregnat do drewna bezbarwny konkurencyjnego producenta.

Przed zastosowaniem wybranego impregnatu trzeba więc dokładnie przeczytać informacje zamieszczone przez producenta. Dotyczą one nie tylko optymalnych warunków, w jakich preparat powinien być nanoszony na drewno, ale także czasu jego wysychania oraz temperatury i wilgotności, jaką należy zapewnić, aby impregnat mógł całkowicie wyschnąć. Zalecenia dotyczą również użytych narzędzi – producent opisuje, czy dany impregnat do drewna lepiej rozprowadza się wałkiem czy pędzlem, oraz wskazuje na pozostałe cechy, jakie powinny posiadać wykorzystywane akcesoria.

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na bezbarwny impregnat do drewna, czy na produkt nadający kolor, przed przystąpieniem do prac należy zapoznać się ze wskazaniami producenta, dzięki którym można uniknąć podstawowych błędów podczas impregnacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here