Jak usunąć stary lakier z drewna? Praktyczny przewodnik po szlifowaniu

0
240
Jak usunąć stary lakier z drewna

Szlifowanie (a dokładnie rzecz ujmując – usuwanie) lakieru to kluczowy krok w procesie odnawiania mebli, podłóg czy innych drewnianych powierzchni. Nie tylko poprawia estetykę, ale także przywraca drewnu jego naturalny blask oraz wydłuża jego żywotność. Jak jednak zrobić to prawidłowo, by nie uszkodzić obrabianego materiału? Czego użyć? Na co uważać? Szczegóły poniżej.

Szlifowanie lakieru z drewna –  przygotowanie przestrzeni roboczej

Zanim rozpoczniesz szlifowanie, upewnij się, że masz odpowiednio przygotowaną przestrzeń roboczą. Ta powinna zapewniać swobodne ruchy i nie być w żaden sposób zagracona. Jeśli pracować musimy w domu, warto zabezpieczyć np. meble czy inne elementy przed zniszczeniem  zabrudzeniem. Trzeba pamiętać, że przy szlifowaniu wydobywa się sporo pyłów. Dlatego ważne jest również, by zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia roboczego, jakiekolwiek ono nie jest.

Szlifowanie lakieru z drewna – czym?

Zbierz wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Będziesz potrzebować szlifierki, papieru ściernego o różnych gradacjach, szczotki do usuwania kurzu, a także środka do usuwania lakieru. Wybierz odpowiednią szlifierkę w zależności od obszaru, który planujesz szlifować.

Dobierając odpowiednie materiały ścierne do drewna, istnieje kilka kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę. Wybór właściwego papieru ściernego lub tarczy ściernej może znacząco wpłynąć na efektywność szlifowania i końcowy wygląd drewnianej powierzchni. Oto kilka kryteriów, które warto rozważyć:

 1. Gradacja papieru ściernego:
  • Na początku używaj papieru o niższej gradacji (większej krotności, np. 80) do usuwania grubych warstw lakieru lub nierówności.
  • Stopniowo przechodź do wyższych gradacji (mniejszej krotności, np. 120, 180, 240) dla uzyskania coraz gładziej powierzchni.
 2. Typ papieru ściernego:
  • Papier ścierny dzieli się na tkaniny i papier, a także na różne rodzaje, takie jak krzemionka, karborund, lub aluminium. Każdy z nich ma swoje zastosowanie.
  • Papier ścierny na bazie tkaniny jest trwalszy i lepiej radzi sobie z intensywnym szlifowaniem.
 3. Wielkość ziarna:
  • Warto zwrócić uwagę na wielkość ziarna papieru ściernego. Im mniejsze ziarno, tym bardziej precyzyjne i gładkie szlifowanie, ale proces może być wolniejszy.
  • Duże ziarno jest skuteczne w usuwaniu grubych warstw, ale może pozostawić głębsze rysy.
 4. Rodzaj szlifierki:
  • Wybór papieru ściernego będzie zależał także od rodzaju używanej szlifierki. Niektóre szlifierki wymagają specjalnych rodzajów papieru.
 5. Równomierne szlifowanie:
  • Upewnij się, że używasz papieru ściernego odpowiednio do równomiernej obróbki całej powierzchni. Unikaj nadmiernego skupiania się na jednym obszarze, co mogłoby spowodować nierówności.
 6. Zastosowanie mokre lub suche:
  • Niektóre papieru ściernego są przeznaczone do szlifowania na sucho, podczas gdy inne można używać z wodą (szlifowanie mokre). Szlifowanie mokre może zmniejszyć ilość kurzu i poprawić efektywność.
 7. Trwałość i koszty:
  • Zastanów się nad trwałością materiału ścierającego i dostosuj go do projektu. Trwały materiał może być kosztowny, ale w dłuższej perspektywie może być opłacalny.
 8. Testowanie na małym obszarze:
  • Zawsze zaleca się przetestowanie wybranego papieru ściernego na niewielkim obszarze przed rozpoczęciem pełnego procesu, aby upewnić się, że uzyskasz oczekiwane rezultaty.

Dobór odpowiednich materiałów ścieralnych jest kluczowy dla osiągnięcia pożądanych rezultatów podczas szlifowania drewna. Dostosuj gradację i rodzaj papieru ściernego do specyfiki projektu, a uzyskasz gładką i estetyczną powierzchnię drewna. Materiały ścierne nadające się do takich prac, można kupić na https://raptorstore.pl/.

Usuwanie lakieru

Usunięcie starego lakieru z drewna wymaga zadbania o kilka szczegółów. Dzięki temu nie uszkodzi się obszaru roboczego i odpowiednio przygotuje się go pod nałożenie nowej warstwy ochronnej. Jeśli to możliwe, warto zbadać, jaki rodzaj lakieru został wcześniej nałożony i w zależności od wyników takiego „śledztwa” zastosować odpowiednie środki usuwające substancję. Niektóre lakiery mogą być bardziej odporne i wymagać specjalnych preparatów. Jeżeli lakier jest gruby, niezbędne będzie użycie narzędzi ręcznych. Dopiero po tym można przystąpić do szlifowania głównego.

Jak szlifować?

Przede wszystkim precyzyjnie i w taki sposób, by nie uszkodzić struktury drewna. Nie można za mocno przyciskać materiału ściernego w czasie obróbki, by nie porysować materiału, na jakim się pracuje. Najlepiej robić to zgodnie z kierunkiem włókien drewna. Regularnie czyść powierzchnię z pyłu, aby utrzymać klarowność widoku i uniknąć zatkania narzędzi

Po zakończeniu szlifowania i uzyskaniu pożądanej gładkości, powierzchnia drewna jest gotowa do nowego lakierowania. Wybierz wysokiej jakości lakier, który spełni Twoje oczekiwania estetyczne i ochronne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here