Meble i płytki międzyszafkowe mają duży wpływ na kształtowanie wyglądu, a także charakteru kuchni. Dlatego warto wiedzieć, jakie jest ich znaczenie dla spójności oraz oryginalności wnętrza. Jak dopasować kolorystykę mebli kuchennych do odcieni płytek i pozostałego wyposażenia? Oto sprawdzone wskazówki aranżacyjne, które zapewnią najtrafniejsze kombinacje kolorystyczne.
Dobór koloru mebli i płytek do kuchni – dlaczego jest istotny?
Kolorystyka kuchni wpływa nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale również na jego funkcjonalność i panującą w nim atmosferę. Paleta barw jest w stanie znacząco oddziaływać na odbiór wnętrza, a w przypadku otwartej kuchni nawet całego mieszkania. Z tego względu odpowiedni dobór kolorów jest bardzo ważny. Pomaga stworzyć aranżację o pożądanym stylu oraz charakterze.
Podstawowe zasady doboru kolorów do kuchni
Istnieje kilka zasad doboru barw do pomieszczenia kuchennego, ale największą popularnością cieszy się reguła 60-30-10. Jej wytyczne znajdują zastosowanie zarówno w kuchniach, jak i sypialniach, salonach czy innych wnętrzach mieszkalnych. Na czym polega ta zasada?
Podstawowym założeniem tego kanonu aranżacyjnego jest tworzenie pomieszczeń z wykorzystaniem trzech kolorów. Każda barwa powinna zostać wpleciona do wnętrza w innych proporcjach. Przywołane wcześniej liczby 60, 30 i 10 określają ich stosunek do siebie.
Aby móc odpowiednio rozmieścić barwę dominującą (60%), wtórną (30%) oraz uzupełniającą (10%), trzeba najpierw określić wagę poszczególnych elementów wyposażenia danej przestrzeni. W przypadku kuchni najważniejszym punktem aranżacji jest zabudowa z szafkami czy szufladami. Meble kuchenne wybijają się na pierwszy plan i dlatego to właśnie one zasługują na przyjęcie barwy dominującej.
Kolor wtórny w kuchni przypisany jest do ścian i podłóg. Natomiast odcienie uzupełniające będą odpowiednie dla płytek kuchennych, które znajdują się w wolnej przestrzeni między meblami.
Modyfikacja zasady 60-30-10 dla fanów różnorodności
Osoby, które lubią żywe i eklektyczne aranżacje, miewają problemy z ograniczeniem kolorystyki wnętrza do trzech barw. Dlatego warto wspomnieć, że proporcje 60-30-10 można delikatnie modyfikować przez dodawanie kolejnych odcieni do palety wykorzystanej w aranżacji.
Należy jednak pamiętać, że we wnętrzu zawsze musi być jakiś kolor dominujący. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że liczba zawartych w pomieszczeniu barw powinna być nieparzysta. Zastosowanie czterech odcieni może wyglądać dziwnie, więc warto zdecydować się na minimum pięć odmiennych tonacji.
Monochromatyczna kuchnia – czy to dobry pomysł?
Podczas stosowania zasady 60-30-10 można stworzyć wnętrze o monochromatycznym charakterze. W takiej aranżacji podłoga, ściany, płytki i meble kuchenne są utrzymane w różnych odcieniach jednego koloru. Takie stylizacje najczęściej występują w mieszkaniach:
- nowoczesnych;
- minimalistycznych;
- loftowych;
- industrialnych.
Monochromatyczna kuchnia, która jest utrzymana w wymienionych nurtach, zwykle bawi się odcieniami szarości. Antracytowe meble kuchenne w połączeniu z popielatymi płytkami i podłogą w typie jasnego betonu są w stanie stworzyć ciekawą kombinację kolorystyczną.
Trzeba jednak pamiętać, że monochromatyczne wykończenie nie jest dla każdego. Takie rozwiązanie może być zbyt nudne czy monotonne dla zwolenników żywych aranżacji.
Kontrasty w kuchni – jak dobrać wyposażenie?
Przy okazji wybierania kolorystyki kuchni warto skorzystać z koła barw. Jest to graficzny model poglądowy, który służy do objaśniania zasad łączenia kolorów. Za sprawą tego szablonu można łatwo dobrać odcienie tworzące estetyczne i przede wszystkim odpowiednio korespondujące ze sobą kontrasty.
Aby stworzyć odpowiednie połączenia kolorystyczne, trzeba zestawić ze sobą tonacje, które leżą w kole barw naprzeciwko siebie. Takie kombinacje mogą wydawać się nieoczywiste i ryzykowne, ale kontrastowe kolory naprawdę znakomicie nawzajem się uzupełniają.
Meble kuchenne i płytki w kolorach pokrewnych
Koło barw przydaje się także do stworzenia aranżacji w kolorach pokrewnych. Tego typu wykończenie zakłada wykorzystanie mebli, płytek i materiałów podłogowych w tonacjach, które sąsiadują ze sobą na wykresie mieszania barw.
Kombinacje łączące np. fiolet, niebieski oraz zieleń mogą wydawać się ekstrawaganckie, ale w rzeczywistości tworzą harmonijną całość. W przypadku stosowania spójnych, ale jednocześnie intensywnych kolorów warto ograniczyć się do trzech barw na pomieszczenie. W przeciwnym razie nietrudno o zachwianie aranżacyjnej równowagi i chaos stylistyczny.
Meble kuchenne są najważniejszym elementem w pomieszczeniu przeznaczonym do gotowania. To właśnie one powinny przyjąć kolor dominujący, który będzie służył jako odnośnik do wyboru barw międzyszafkowych płytek czy posadzki. Aby stworzyć oryginalne kombinacje kolorystyczne w kuchni, warto zainspirować się regułą 60-30-10 oraz zasadami łączenia odcieni przy pomocy koła barw.