Narzędzia murarskie – krótkie wprowadzenie w temat

0
1403
Narzędzia murarskie

Narzędzia murarskie to kategoria narzędzi często wykorzystywanych w czasie różnych prac budowlanych oraz remontowych. Korzystają z nich zarówno osoby fizyczne, wykonujące różnego typu prace we własnym zakresie, jak i przedsiębiorstwa specjalizujące się w pracach budowlanych, konserwatorskich, remontowych oraz drogowych. W każdym wypadku warto korzystać z podobnego zestawu urządzeń podstawowych – bez których nie ma mowy o sprawnym przebiegu budowy. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – z jakich narzędzi murarskich korzysta się w najczęściej oraz na co zwrócić uwagę w trakcie ich wybierania, aby uniknąć nieudanego zakupu.

Narzędzia „narzędziom” nierówne – czyli o kielniach murarskich

Zacznijmy od opisu najbardziej podstawowych urządzeń – czyli kielni. Kielnie to urządzenia stosowane w celu nałożenia warstwy zaprawy murarskiej (lub innej masy budowlanej) na powierzchnię ściany. Kielnie nadają się jednocześnie do wykonywania dwóch podstawowych czynności. Przede wszystkim – pozwalają na pobranie wybranej ilości zaprawy murarskiej i jej zaaplikowanie na ścianie. Po drugie – za pomocą kielni możemy „rozsmarować” zaprawę murarską po powierzchni ściany, tworząc regularną, równą warstwę.

Kielnie można podzielić na dwie główne kategorie – murarskie oraz precyzyjne. Kielnie murarskie to urządzenia o kształcie trójkąta lub czworokąta, pozwalające na manipulowanie dużymi porcjami zaprawy. Kielnie precyzyjne to urządzenia wykorzystywane do wykonywania prac na mniejszych powierzchniach lub w miejscach trudno dostępnych – na przykład przy rogach lub krawędziach.

Pozostałe przyrządy wykorzystywane w pracy murarza

Pace to kolejna ważna grupa urządzeń. Korzysta się z nich w celu nakładania i wygładzania powierzchni tynków, klejów, gładzi i innych. Za pomocą pacy możemy stosunkowo dokładnie wyszlifować powierzchnię danej ściany.

Pace można podzielić na dwie główne kategorie. Znajdziemy pace tynkarskie, wyposażone w specjalny metalowy blat, oraz pace elewacyjne. Te ostatnie wykonane są ze styropianu lub innego tworzywa sztucznego, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w wykańczaniu tynków na zewnątrz.

Szpachle to urządzenia o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Stosuje się między innymi do aplikowana masy gipsu w celu uzupełnienia ubytków w strukturze danej powierzchni – na przykład drewna lub tynku. Za pomocą szpachli możemy wyrównać daną ścianę oraz przygotować ją do dalszych pracy remontowo-budowlanych, na przykład malowania.

Dostępne szpachle można podzielić na kilka podstawowych kategorii – szpachle malarskie (najczęściej używane), szpachle powierzchniowe (do szpachlowania ścian o dużej powierzchni) oraz szpachle szerokie.

Rajberki to urządzenia również wykorzystywane w szpachlowaniu, a także łączeniu płyt, aplikowaniu klejów, zacieraniu i nakładaniu tynków oraz licznych innych pracach. Rajberki można podzielić na dwie kategorie – gładkie lub zębate. Różnią się rodzajem krawędzi, która może być równa lub wycięta w kostkę. Główną częścią rajberek jest metalowy blat, wykonany zazwyczaj ze stali nierdzewnej (na przykład aluminium). Dzięki temu samo urządzenie waży niewiele, co pozwala nam na precyzyjne manipulowanie nim w czasie pracy.

Na koniec warto wspomnieć, że osobom poszukującym zaufanych dostawców rozwiązań murarskich polecamy zapoznać się z rozbudowaną ofertą, dostępną pod adresem: https://xl-narzedzia.pl/narzedzia-budowlane-c-24.html. Znajdziemy w niej zarówno wyżej wymienione przyrządy, jak i inne wykorzystywane w pracach murarskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here