Fornir kamienny to element chętnie wykorzystywany zarówno przez dekoratorów wnętrz, jak i indywidualnych inwestorów, który świetnie sprawdzi się, jeśli zależy nam na efektownym wykończeniu pomieszczenia. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko jako element ozdobny wnętrz, ponieważ niektóre forniry mogą stanowić efektowną dekorację zdobiącą na przykład elewację budynku. Ten wykonany z naturalnego kamienia dekor świetnie więc sprawdzi jako ozdoba niemal wszystkiego. Dlaczego stał się hitem 2024 roku? Podpowiadamy.
Fornir kamienny – czym jest i gdzie się go stosuje?
Mimo że fornir kamienny od pewnego czasu jest popularny w branży wnętrzarskiej, to jednak nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę, z tego, czym jest ten dekor. Otóż fornir kamienny często nazywany jest również kamienną tapetą ze względu na to, że wykonany jest z naturalnego kamienia. Wytwarza się go w procesie, w którym najpierw ogrzewa się kamień, by rozluźnić jego strukturę, a następnie pokrywa się go płynną żywicą epoksydową i kładzie na nią cienkie włókno szklane bądź flizelinę bawełnianą. Kiedy całość zastygnie, wówczas żywica trwale wiąże się z kamieniem, dzięki czemu zrywa z niego wierzchnią warstwę.
Technologia, którą stosuje się, by otrzymać fornir kamienny, wpływa bezpośrednio na szereg zalet takiego dekoru. Zalicza się do nich przede wszystkim lekkość, a co za tym idzie, łatwy i szybki montaż takich płyt. Nowoczesny sposób produkcji pozwala wytworzyć cienki i łatwy w montażu kamień, który obecnie jest hitem wnętrzarskim, a ze względu na swoje liczne zalety, jest wykorzystywany zdecydowanie częściej niż klasyczny kamień. Fornir kamienny na ścianę wyróżnia się niską masą, małą grubością, a także odpornością na wodę i wilgoć. Dostępny jest on w wielu różnych wersjach.
Fornir kamienny – szerokie możliwości zastosowania
Ze względu na to, że fornir kamienny od pewnego czasu staje się prawdziwym hitem w aranżacji wnętrz, powstaje coraz więcej różnych wersji tego produktu. Na przykład na stronie 4wall.pl znajdziemy zarówno klasyczny fornir kamienny, który można wykorzystać zarówno jako dekorację ścian, sufitu, podłóg, jak i kominków czy mebli, a nawet elewacji, jak również jego elastyczne czy podświetlane wersje. Standardowy fornir kamienny można wykorzystać w aranżacji wnętrz o różnym przeznaczeniu.
Od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się również fornir kamienny transparentny, czyli półprzezroczysty. Dekor ten wyróżnia się, jak sama nazwa wskazuje, tym że jest półprzepuszczalny dla światła. Dzięki temu rozwiązanie to jest chętnie wybierane przez inwestorów, którym zależy na efektownych i ciekawych dekoracjach, które stworzą we wnętrzu niezwykły efekt aranżacyjny. Fornir kamienny wyróżnia się szerokimi możliwościami zastosowania. Wśród chętnie wybieranych produktów można wymienić również giętki i elastyczny kamień w rolce. Ten dekor z kolei, ze względu na swoją giętkość, umożliwia zamocowanie go również na obłych elementach, a więc na przykład łukach czy filarach, a nawet meblach. Dzięki temu jest to dekor, który wyróżnia się znacznie lepszymi właściwościami niż tradycyjna płyta kamienna.
HIT w aranżacji wnętrz – dlaczego fornir kamienny jest tak popularny?
Obecnie dekoratorzy chętnie wykorzystują zarówno fornir kamienny na elewację, jak i na meble czy podłogę, ze względu na szereg zalet, jakimi wyróżnia się to rozwiązanie. Bez wątpienia dekor ten jest naturalnym elementem aranżacji. Dzięki temu doceniany jest przez miłośników ekologicznych rozwiązań. Dodatkowo może być zastosowany niemal w każdym pomieszczeniu, a także stylu aranżacji wnętrz. Doskonale prezentuje się zarówno w mieszkaniach urządzonych w klimacie nowoczesnym, minimalistycznym, rustykalnym czy skandynawskim. Z powodzeniem można go zamocować jednak w przestrzeniach w klimacie glamour, industrialnym czy loft, gdzie pięknie może prezentować się na przykład ciemny fornir kamienny na kominek.
Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość zastosowania go w różnych miejscach. Dekor ten może być zamontowany zarówno na ścianach, podłogach, jak i meblach, kominkach czy elewacji. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy kamień wyróżnia się właściwościami, które sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, a więc o podwyższonej wilgotności, czy też na zewnątrz na elewacji. Nie każdy kamień sprawdzi się również jako fornir kamienny na podłogę. Wybierając dekor, warto postawić na niesztampowe rozwiązania. Fornir kamienny na przykład w kuchni z powodzeniem może zastąpić klasyczne płyty nadblatowe. Z kolei, stawiając na fornir kamienny do łazienki, warto wybrać jego półtransparentną wersję, która – podświetlona – stworzy w tym wnętrzu niepowtarzalny klimat.
W 2024 roku inwestorzy stawiają na naturalne dekoracje, które dobrze komponują się z różnymi stylami aranżacyjnymi, a dodatkowo wyróżniają się nie tylko efektownym designem, ale również świetnymi właściwościami użytkowymi. Z tego właśnie powodu fornir kamienny stał się hitem tego sezonu i chętnie stosowany jest zarówno jako element maskujący, jak i dekor w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu w mieszkaniach zaaranżowanych zarówno w nowoczesnym, bogato zdobionym, jak i minimalistycznym klimacie.