Obecnie już chyba nikogo nie dziwi widok bezprzewodowych elektronarzędzi, do których zasilania wykorzystuje się pojemne akumulatory. Mają one wysoką wydajność prądową, dzięki czemu mogą napędzać nie tylko drobne wiertarko-wkrętarki, lecz także potężne szlifierki kątowe. Pozwala to całkowicie uniezależnić się od stałego dostępu do prądu, tym samym znacząco zwiększając swobodę pracy. Kupując akumulatorową szlifierkę kątową, warto jednak postawić na sprawdzonego producenta – japońską firmę Makita.
Akumulatorowa szlifierka kątowa – czy to w ogóle ma jakiś sens?
Szlifierki kątowe zasilane akumulatorowo mają wielu sceptyków. Niestety, większość z nich tak naprawdę nigdy w życiu nawet nie trzymała ich w swoich dłoniach. Skąd taki wniosek?
Otóż pierwszym zarzutem stawianym bezprzewodowym kątówkom jest ich rzekomo niewielka wydajność. Sceptycy zarzucają takim urządzeniom kłopoty z podtrzymywaniem prędkości obrotowej podłączonego do nich osprzętu oraz ogólny brak mocy. Jednak w praktyce okazuje się, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych silników bezszczotkowych, wspieranych wydajnymi akumulatorami, bezprzewodowe szlifierki kątowe marki Makita (Sprawdź tutaj) praktycznie niczym nie ustępują tradycyjnym sprzętom wyposażonym w kabel. Wynika to z samej konstrukcji akumulatorów Makita LXT. Budowane są one w oparciu o specjalne ogniwa litowo-jonowe o wysokim prądzie maksymalnego rozładowania. Dzięki scaleniu ich w pakiety poprzez połączenie szeregowe oraz równoległe mogą one oddawać ciągłą moc przekraczającą pułap 1000 watów. Szczególnie dobrze na tym polu wypadają akumulatory o dużej pojemności, takie jak Makita BL1860B. Jest on kompatybilny z systemem LXT, jego napięcie robocze wynosi 18 V, a pojemność odpowiada 108 Wh (watogodzin). Zapewnia to wystarczająco dużo mocy do napędzania nie tylko tarcz do cięcia stali, lecz także specjalistycznych tarcz diamentowych do przecinania materiałów ceramicznych oraz zbrojonego betonu.
Co więcej, sercem szlifierek kątowych Makita są nowoczesne silniki bezszczotkowe BLDC o wysokiej efektywności energetycznej. W praktyce oznacza to, że zużywają one mniejsze ilości energii, jednocześnie generując znacznie większą moc. Jest to możliwe dzięki przemyślanej konstrukcji samego motoru BLDC, który nie posiada węglowych szczotek. W efekcie niemal do zera redukowane jest tarcie w środku silnika, a co za tym idzie, urządzenie może dłużej działać na jednym naładowaniu akumulatora.
Zalety płynące z korzystania z akumulatorowych szlifierek kątowych Makita
Zdecydowanie największą korzyścią zapewnianą przez bezprzewodowe kątówki jest niczym nieograniczona swoboda pracy. Pojemne akumulatory umożliwiają korzystanie ze szlifierek kątowych Makita praktycznie w każdym miejscu – w domu, w warsztacie, w piwnicy, a nawet w podróży. Pozwoli to zapomnieć o szukaniu wolnego gniazdka lub łączenia ze sobą kilku przedłużaczy elektrycznych. Zamiast tego wystarczy tylko włożyć naładowany akumulator w korpus kątówki i rozpocząć pracę. Akumulatorowe szlifierki kątowe są też łatwe w obsłudze. Ich obudowy są projektowane z uwzględnieniem wagi akumulatora, tym samym zapewniając świetne wyważenie całego urządzenia. Kolejnym udogodnieniem jest też całkowite pozbycie się sztywnego przewodu, którym można zahaczyć o wystające elementy lub krawędzie. Brak kabla eliminuje również ryzyko potknięcia się w trakcie pracy. Przewód nie będzie też się plątać, a osoba korzystająca ze szlifierki kątowej Makita nie będzie musiała obawiać się o przecięcie ostrzem tarczy tnącej.
Bezprzewodowe elektronarzędzia to także ogromna wygoda. Nawet pracując w domu, trzeba zazwyczaj wypinać z gniazdek podłączone do nich sprzęty, by móc podłączyć kątówkę. Natomiast w przypadku akumulatorowej szlifierki kątowej wystarczy tylko wyjąc ją z walizki i wpiąć akumulator. To wszystko, sprzęt jest już gotowy do pracy!
Którą akumulatorową szlifierkę kątową wybrać – oto kilka ciekawych propozycji
Okej, akumulatorowe szlifierki kątowe Makita są naprawdę dobrym sprzętem. Jednak japoński producent ma w swojej ofercie kilkanaście różnych kątówek, z których to każda ma swoje niezaprzeczalne zalety.
Który zatem model wybrać? Oto trzy godne polecenia propozycje:
Akumulatorowa szlifierka kątowa Makita DGA504ZJ
Makita DGA504ZJ to kompaktowych rozmiarów elektronarzędzie, którego sercem jest bezszczotkowy silnik prądu stałego BLDC. Do jego zasilania wykorzystywane są akumulatory z serii LXT o napięciu roboczym 18 V. Umożliwia to rozpędzenie tarczy podłączonej do urządzenia do prędkości obrotowej wynoszącej 8 500 obr./min. Maksymalna średnica kompatybilnego osprzętu wynosi 125 mm. Dzięki temu Makita DGA504ZJ sprawdzi się podczas praktycznie każdego rodzaju prac budowlanych oraz remontowych. Można nią ciąć m.in. stal nierdzewną oraz konstrukcyjną, aluminium, miedź, a także beton i materiały ceramiczne. Zasilana akumulatorowo szlifierka kątowa Makita DGA504ZJ świetnie sprawdzi się też podczas obrabiania powierzchni stalowych – w szczególności usuwania z nich ognisk korozji oraz zdzierania starych powłok lakierniczych.
Akumulatorowa szlifierka kątowa Makita DGA513ZJ
Można śmiało powiedzieć, że Makita DGA513ZJ to elektronarzędzie docenione przez profesjonalistów. Jego sercem również jest bezszczotkowy silnik BLDC zasilany akumulatorami z serii LXT. Gwarantuje to wysoką moc użytkową oraz długi czas pracy na jednym naładowaniu podczas korzystania z osprzętu o średnicy 125 mm.
Jednak tym, co tak naprawdę wyróżnia szlifierkę kątową Makita DGA513ZJ, jest możliwość precyzyjnego regulowania prędkości obrotowej podłączonego do niej osprzętu w zakresie od 3000 do 8500 obr./min. Odbywa się to poprzez przekręcenie pokrętła zlokalizowanego w dolnej części korpusu urządzenia i ustawienie go w jednej z kilku pozycji.