Ogrodzenie nie tylko panelowe. Poznaj ciekawe pomysły i sprawdź, że Twoje domostwo będzie się wyróżniać

0
1970
Ogrodzenie

Prywatność jest dla każdego z nas bardzo ważna, tym bardziej że w dobie mediów społecznościowych wiele osób ma jej coraz mniej. Oczywiście możemy w pewnym sensie wpływać na to, co wiedzą o nas inni, wszak sami publikujemy treści, jednak czasami nawet najbardziej ekstrawertyczna osoba potrzebuje własnej przestrzeni, w której czuje się bezpiecznie i do, której dostęp mają tylko najbliższe osoby. Tą przestrzenią powinien być dom. To dlatego odgradzamy się od innych i stawiamy bariery architektoniczne. Oczywiście to tylko mechanizmy psychologiczne, a my dziś nie będziemy się nimi zajmować, gdyż naszą uwagę przejmie właśnie owo ogrodzenie i to nie w metaforycznym znaczeniu. Poznaj nasze pomysły jak wyróżnić domostwo i jakie ogrodzenie wybrać poza panelowym, które w ostatnim czasie jest najpopularniejsze.

Ogrodzenie panelowe – w czym tkwi jego popularność?

Zanim przejdziemy do naszych propozycji wykonania ogrodzenia, zastanowimy się w czym tkwi popularność ogrodzenia panelowego. Jak wiadomo słupki są tu zwykle murowane lub odlewane, a łączące panele wykonane z malowanego proszkowo aluminium. Panele są bardzo minimalistyczne i w tym tkwi ich sekret, gdyż doskonale pasują do nowoczesnych elewacji, gdzie stawia się na geometryzm oraz stonowaną kolorystykę. Taki rodzaj ogrodzenia pozwala nam oddzielić się od sąsiedztwa, a jednocześnie nie przesłania nam całkowicie świata wokół nas, wszak każdy lubi wiedzieć co się wokół niego dzieje. W końcu jesteśmy „zwierzętami społecznymi”, nawet jeśli czasem potrzebujemy odosobnienia. Dla tych, którzy wyjątkowo cenią sobie prywatność i również sami nie interesują się życiem innych jest także rozwiązanie, a mianowicie gęsto zamontowane panele, przez które niewiele widać. Tutaj jednak niezbędne będzie zamontowanie wideofonu, wszak warto czasem wiedzieć, kto kręci się koło domu…

Ogrodzenie gabionowe – by mieć święty spokój

Funkcja ogrodzenia jest znana. Głównym powodem jest ochrona prywatności i zaznaczenie swojego terytorium. W dalszej kolejności jest estetyka, choć właściwie te dwie kwestie powinny być równie ważne. Warto jednak wiedzieć, że ogrodzenie może pełnić więcej funkcji, a mianowicie chronić nas od hałasu, a także wiatru czy nadmiernego nasłonecznienia bądź wręcz przeciwnie – mroźnego powietrza. Czy jest ogrodzenie, które spełnia wszystkie te potrzeby? Oczywiście to gabiony. Specjalne aluminiowe kosze, które tworzą podwójną siatkę wypełnia się kruszywem. Dzięki temu powstaje ogrodzenie estetyczne, a jednocześnie chroniące przed wszystkimi negatywnymi elementami omówionymi powyżej. Wykonanie ogrodzenia gabionowego jest dość pracochłonne i na pewno nie da się tego zrobić w ciągu jednego dnia, ale tak jest z każdym ogrodzeniem, które często musi mieć jeszcze fundament, zatem to nic nowego. Na pewno takie ogrodzenie zapewni Ci święty spokój, a jednocześnie będzie pasować do nowoczesnej stylistyki skandynawskiej czy też industrialnej.

Ogrodzenie z kamienia – najbardziej uniwersalne rozwiązanie

Jeśli poza ochroną mienia i prywatności zależy Ci na dopasowaniu ogrodzenia do elewacji, to jest model, który będzie pasował do każdej. Mamy tu na myśli ogrodzenie kamienne. W tym przypadku zamiast paneli aluminiowych warto wybrać drewniane, ewentualnie drewnopodobne. Betonowe słupki można wykończyć przy użyciu kamienia dekoracyjnego. Świetnie sprawdzą się zarówno łupki kwarcowe, granit, jak i sjenit. Generalnie zastosowanie kamienia dekoracyjnego, który charakteryzuje się niską nasiąkliwością, czyli nie jest mocno porowaty, jest bardzo istotne. Alternatywą jest wybór imitacji. W takim przypadku montaż jest prostszy, a dodatkowa impregnacja nie jest konieczna. Takie ogrodzenie będzie pasować do elewacji rustykalnej, ale również industrialnej czy minimalistycznej.

Tradycyjne ogrodzenie kute – czy takie rozwiązanie się sprawdzi?

Choć do niedawna wydawało się to przeżytkiem to jednak do łask wracają ogrodzenia kute. Wykonywane w warsztatach kowalstwa artystycznego mogą mieć rozmaite kształty i zdobienia. Można zdecydować się również na proste modele pozbawione zdobień, które sprawdzą się do otoczenia nowoczesnych brył. Te upiększone żelaznymi kiśćmi winogron czy liśćmi będą odpowiednie do stylistyki glamour, a także w stylu retro.

Tak naprawdę ogrodzenie może być nietuzinkowe i niestandardowe. Możesz np. wybrać model stworzony z paneli szklanych w profilach stalowych, którym najczęściej ogradza się baseny. Świetnie sprawdzi się również ogrodzenie stworzone w całości z kamienia, które przypomina mury warownego zamku, które od frontu zdobi metalowa, kuta brama. A które rozwiązanie najbardziej przemawia do Ciebie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here