Stacje ładowania pojazdu – które warto kupić do swojego samochodu?

0
538
Stacje ładowania pojazdu

Stacje do ładowania pojazdów elektrycznych pojawiają się nie tylko na parkingach, przy biurowcach, w centrach miast i przy budynkach komercyjnych, ale również na prywatnych posesjach. W ten sposób właściciele samochodów elektrycznych mogą samodzielnie, w dowolnym momencie naładować swój akumulator. Poniżej przyglądamy się kluczowym sprawom związanym z wyborem i zakupem własnej stacji ładowania pojazdu. Podpowiadamy jakie ich rodzaje oferują profesjonalni dostawcy oraz jakimi kryteriami warto się sugerować w czasie przeglądania ich ofert. 

Samochody elektryczne i ich ładowanie 

Wejście na rynek pojazdów elektrycznych na trwałe zmieni podejście do motoryzacji wielu konsumentów. Samochody elektryczne oferują możliwość cichego, bezpiecznego i dynamicznego przemieszczania się po mieście. Ponadto są ekologiczne, a dedykowane do nich „paliwo” łatwo dostępne. Tankowanie pojazdu elektrycznego staje się coraz łatwiejsze dzięki powiększającej się ofercie i dostępowi do stacji ładowania. 

Użytkowane dziś stacje można podzielić na trzy główne grupy w zależności od mocy, z jaką pracują. Wyróżniamy stacje wolne, pracujące przy prądzie zmiennym, którego moc nie przekraczaj 11 kW. Stacje o przeciętnej szybkości pracują w zakresie od 11 do 22 kw. Najszybsze stacje pracują z prądem stałym na poziomie 50 kW. 

Ładowanie w warunkach domowych 

Wykorzystanie ładowarki podłączonej do gniazdka domowego może zająć nawet 12 godzin lub więcej. Instalacja jest wówczas obciążona dodatkowym poborem na poziomie 2-3 kw. W tym czasie przewody nagrzewają się, co może stanowić problem w przypadku starszych instalacji elektrycznych. Intensywna eksploatacja będzie prowadzić do powolnego zużywania się instalacji i może skutkować wystąpieniem awarii w przyszłości. 

Rozwiązaniem alternatywnym jest zakup domowej stacji ładowania pojazdów. Zapewni dostęp do prądu o większej mocy oraz znacząco skróci czas potrzebny na naładowanie akumulatora. Będzie także całkowicie bezpieczna dla całej sieci oraz obsługiwanego przez nią budynku. Urządzenia takie montowane są na ścianach garażu lub w miejscach ułatwiających dostęp do samochodu – na przykład na specjalnym słupku. Znajdziesz je między innymi w ofercie https://columbusenergy.pl/dla-domu/ladowarki-do-samochodow/.

Dopasowanie stacji ładowania do posiadanego samochodu 

W trakcie zakupu stacji ładowania warto przyjrzeć się parametrom pracy, które należy dopasować do swojego samochodu. Do użytku domowego stosowane są stacje o mocy ładowania 3,7 – 7,4 – 11 – 22 kW. Stacja jest wyposażona w standardowe gniazdo typu 2 lub przewód z wtyczką zakończoną 7 bolcami (również typu 2). Takie wejścia występują we wszystkich samochodach elektrycznych produkowanych w UE od 2014 roku. 

Parametry techniczne przewodu ładującego również są ważne. Powinien być dostosowany do pracy z prądem jedno- lub trzyfazowym. Istotna jest ich kompatybilność z gniazdem typu CCS (Combined Charging System) Combo 2, które pracują z prądem przemiennym i stałym. 

Sprawą wartą uwagi są też zabezpieczenia przewodów, na przykład uniemożliwiające jego samoczynne odłączenie przed zakończeniem procesu ładowania. Odpięcie przewodu przed zakończeniem ładowania jest możliwe tylko w sytuacji, gdy drzwi pojazdu zostaną otwarte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here