Wypadek przy pracy – jakie są kwalifikacje

0
57
bhp

Wypadek przy pracy zawsze jest stresującym wydarzeniem dlatego też każdy pracodawca czy też właściciel firmy powinien być na to odpowiednio przygotowany. Kluczowym aspektem jest tutaj wiedza z zakresu tego jakie wydarzenie kwalifikuje się jako wypadek przy pracy. W tym celu niezbędne jest spełnienie określonych w prawie kryteriów. Czy wiesz jak to rozpoznać?

Co zalicza się do wypadków przy pracy?

Wypadek przy pracy posiada swoją jednoznaczną definicje, która określona jest w jednej z ustaw. W jej myśl wyróżnić można kilka okoliczności, w których to można mówić o wypadku. Pierwszą z nich są zdarzenia nagłe czyli uznaje się, że są to wydarzenia nieprzekraczające czasu pracy w konkretnym dniu. Kolejnym wariantem jaki klasyfikuje konkretne zdarzenie do wypadków są przyczyny zewnętrzne. W tym punkcie chodzi tu przede wszystkim o wszelkie okoliczności, które mogą wywołać zdarzenie, a nie samo zaburzenie działania organizmu jak przykładowo zawał. O wypadku przy pracy można również mówić jeśli doszło do urazu oraz śmierci danego pracownika.

Wypadek przy pracy https://sqda.pl/wypadek-przy-pracy-kiedy-mamy-z-nim-do-czynienia/ może zdarzyć się w różnych okolicznościach – podczas wykonywania poleceń przełożonego, spełniania obowiązków ale także w drodze pracownika do pracy. Oznacza to, że jest obszerny zakres, który będzie definiował dane zdarzenie jako wypadek przy pracy. Obowiązkiem każdego pracodawcy w razie wypadków zbiorowych, ciężkich bądź śmiertelnych jest zgłoszenie takiej sytuacji do Państwowej Inspekcji Pracy oraz prokuratury.

W jaki sposób zabezpieczyć pracowników przed wypadkiem w pracy?

Każdy właściciel firmy bądź pracodawca chciałby maksymalnie zminimalizować ryzyko występowania wypadków w pracy. Ochrona pracowników przed niebezpieczeństwem może odbywać się na różne sposoby. Jednym z rozwiązań, które z pewnością będą pomocne jest regularne wykonywanie przez pracowników szkoleń BHP czy związanych z ochroną przeciwpożarową. Na takich szkoleniach przekazywane są informacje na temat tego jak minimalizować szanse występowania zdarzeń niepowołanych, a także w jaki sposób reagować jeśli już do nich dojdzie. Pracodawcy powinni również kontrolować przestrzegania zasad BHP gdyż to właśnie łamanie tych zasad jest często przyczyną wypadków.

Realizacja szkoleń z zakresu BHP, pierwszej pomocy, bezpieczeństwa pracy czy ochrony przeciwpożarowej może być bardzo wygodna zarówno dla pracodawcy jak również pracowników. Wynika to z faktu, że coraz popularniejsze są rozwiązania szkoleń zdalnych, dzięki którym kursy mogą odbywać się w dowolnym miejscu i zrzeszać sporą liczbę osób. Również pod kątem finansowym jest to o wiele atrakcyjniejsza opcja dla pracodawców. Regularne zlecanie szkoleń tego typu może być bardzo pomocne jeśli chodzi o zapobieganie wypadkom w pracy, a także ewentualne zachowanie się w razie ich wystąpienia. Decydując się na zamówienie kursów najważniejsze jest to aby wybrać firmę, która podejdzie w sposób indywidualny do potrzeb i zrealizuje szkolenie w odpowiedzi na wymagania. Świetną opcją jest firma SQDA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here