Dławiki indukcyjne, nazywane też po prostu cewkami, pełnią istotną rolę w wielu układach. Ich zadaniem jest zapobieganie niebezpiecznym zmianom w natężeniu energii elektrycznej. Budowa dławika indukcyjnego jest bardzo prosta, podobnie jak jego zastosowanie. Poniżej przybliżamy temat dławików – przedstawiamy ich rodzaje oraz podpowiadamy jakich korzyści możesz się spodziewać z ich wyboru.
Dławiki indukcyjne i ich zastosowanie
W wielu układach analogowych obecność dławików indukcyjnych jest obowiązkowa, stając się istotnym elementem całej konstrukcji. Służą one przede wszystkim do tak zwanego filtrowania napięcia oraz kondensowania energii z pola magnetycznego. Na skutek zaistnienia pola magnetycznego wytwarza się siła elektromotoryczna, która wytwarza prąd wsteczny. Jest on wywołany przez zmiany w energii w danym obwodzie, a zjawisko to nazywane jest samoindukcją. To właśnie ono zapobiega niebezpiecznym zmianom natężenia. Warto podkreślić, że dławiki indukcyjne są elementami niemal całkowicie pasywnymi, a ich rozmiary są bardzo nieduże. Mimo to są wysoce skuteczne w dławieniu prądu lub pełnieniu roli odbiornika fal radiowych w układach LC.
Dodatkowe funkcje dławików indukcyjnych
Zastosowanie dławików indukcyjnych jest bardzo rozbudowane. Są wykorzystywane w maszynach i układach elektrycznych oraz elektrotechnicznych. Najczęstszym miejscem ich działania są układy napędowe współpracujące z falownikami. Falowniki to oczywiście mechanizmy odpowiedzialne za zmianę prądu stałego na zmienny (zgodnie z regulowanym napięciem i częstotliwością). Oprócz tego dławiki indukcyjne mogą znaleźć się w maszynach energoelektronicznych, w których są odpowiedzialne za redukcję powstających zakłóceń typu elektromagnetycznego.
Dławiki są także świetnym zabezpieczeniem przed zakłóceniami w obwodach AC, w wielu użytkowanych na co dzień urządzeniach. Ponadto dławik indukcyjny może być stosowany w stabilizatorach impulsowych pracujących z wysokimi częstotliwościami (układy scalone zasilające odbiorniki). Stabilizatory odpowiadają wówczas za wytworzenie napięcia wyjściowego o wysokim poziomie stabilności, bazując na zjawisku samoindukcji. Warto też podkreślić, że częstym zastosowaniem dławików jest przerywanie prądu w przetwornicach.
Najważniejsze informacje o rezystancji dławików
Odmiennie niż kondensatory, dławiki są włączane szeregowo wraz z urządzeniem, w którym występują. Jest to tyle ważne, że dławik tworzy niewielki opór względem prądu stałego, natomiast o wiele większy względem prądu zmiennego. By upewnić się jaka jest rezystancja dławików, należy dokonać prostego doświadczenia. Wystarczy w tym celu ustawić multimetr na pomiar rezystancji oraz wybrać najmniejszy możliwy zakres. Po tym należy połączyć końcówki oraz zanotować uzyskany wynik. W następnym kroku należy zmierzyć rezystancję w obrębie samego dławika i sprawdzić różnicę względem wcześniejszego wyniku.