Koszty elewacji dla domu jednorodzinnego w 2022 roku

0
544
Koszty elewacji dla domu jednorodzinnego w 2022 roku

Ocieplenie oraz wykonanie elewacji domu jednorodzinnego to jeden z tych ostatnich etapów, po którym dom w końcu prezentuje się estetycznie, a także zapewnia komfortowe warunki domownikom. Jakie są ceny elewacji dla domu jednorodzinnego w 2022 roku i co na nie wpływa? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.

Jak wyglądają prace elewacyjne?

Zdecydowana większość domów jednorodzinnych w Polsce składa się ze ścian dwuwarstwowych, na których można wykonać izolację ze styropianu lub wełny mineralnej. W związku z tym, że nie jest to zbyt skomplikowane, część osób decyduje się na wykonanie tych prac samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że doświadczenie, znajomość technologii i precyzja są tutaj na wagę złota. 

Pojawienie się tak zwanych mostków termicznych może sprawić, że izolacja nie będzie wydajna, a nie spełniając swojej funkcji doprowadzi do zwiększenia kosztów za ogrzewanie w okresie grzewczym. W przypadku budynków składających się z kilku kondygnacji konieczne będzie ustawienie rusztowania, co generuje dodatkowe koszty. Po ociepleniu budynku przychodzi czas na położenie tynku i pomalowanie elewacji na wybrany kolor. 

Koszty elewacji w 2022 roku

Koszty związane z montażem ocieplenia i wykonaniem elewacji zależne są od wielu czynników. Tak, jak większość usług budowlanych i wykończeniowych, ta również pod względem ceny zależna jest od lokalizacji. Większe aglomeracje, takie jak Warszawa czy Trójmiasto mają zdecydowanie wyższe ceny niż mniejsze miasta czy miasteczka. 

Czynnikiem wpływającym na cenę końcową jest również jakość materiału izolacyjnego, niezbędnych w tym wypadku zapraw oraz kołków i innych elementów. Cena robocizny za ocieplenie 1 m2 styropianem waha się od 55 do 71 złotych, przy czym najniższa jest w województwie lubuskim, a najwyższa w województwach łódzkim i małopolskim. Cena robocizny za ocieplenie 1 m2 wełną mineralną waha się od 74 do ponad 90 złotych. Najwyższe ceny w tym wypadku zdarzają się w Małopolsce, a najniższe w województwie kujawsko-pomorskim. Cena samego tynku to od 4 do 25 złotych za 1 m2, z kolei cena malowania elewacji waha się od 8 do 16 złotych.

Wełna mineralna czy styropian?

Wiele osób decyduje się na styropian, ponieważ jest tańszy. Za 1 m2 styropianu zapłacimy około 44 złotych, podczas gdy wełna kosztuje mniej więcej 79 złotych. Wełna zapewnia znacznie większą izolację akustyczną i jest odporna na działania ognia. Chociaż nikt nie planuje pożarów w swoim domu, wielu osobom ta świadomość zapewni większy komfort psychiczny.

Z kolei polistyren ekstrudowany zapewnia ocieplenie elewacji warstwami znacznie cieńszymi niż w obu wymienionych wyżej przypadkach. Warto dostosować wybór do własnych preferencji i skonsultować się z fachowcami przed przystąpieniem do prac. Ostateczna cena będzie również zależała od jakości farb wybranych do pomalowania elewacji, a tutaj różnice są bardzo duże w zależności od odporności na czynniki zewnętrzne oraz kolor. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here