Doniczki – sztuka użytkowa, która podkreśli piękno roślin

0
460

Kwiaty towarzyszą nam w domach i ogrodach od setek lat. Uwielbiamy ich kolorowy wygląd, słodki zapach, ale także spokój, który przynosi obcowanie z nimi. Co więcej, są idealną ozdobą każdego pomieszczenia i każdego zakątka. Aby jeszcze bardziej podkreślić ich piękno, warto wykorzystać estetyczne doniczki. Popatrzmy, na jakie możemy się zdecydować.

Dlaczego doniczka może być tak ważna?

Doniczka z pozoru może wydawać się tylko dodatkiem do kwiatka, służącym jego umieszczeniu w ziemi. Jednak również do niej warto przykładać uwagę, ponieważ jest dodatkową ozdobą pomieszczenia albo innego miejsca, w którym znajduje się roślina. Może stać się elementem dobrze dopasowanym do tła i niemalże “skrywającym się” w nim, ale także elementem wyróżniającym, podkreślającym wyjątkowość stylizacji.

Doniczki to obecnie elementy sztuki użytkowej, którą każdy z nas może umieścić w swoim otoczeniu. Znajdziemy wśród nich różne przykłady ciekawych stylizacji, które nawiązują zarówno do klasycznych wystrojów wnętrz, jak i nowoczesnych pomieszczeń. Zobacz, które z nich będą najlepsze w twoim przypadku.

Nowoczesne kształty i materiały

Do mieszkań nowoczesnych, wręcz minimalistycznych, najlepszym wyborem będą doniczki o podobnej charakterystyce. Dobrze dopasują się do całej przestrzeni i sprawią, że będzie ona wyglądać bardzo harmonijnie. Ich zaletą jest też często łatwość przenoszenia z miejsca na miejsce, ponieważ pasują dosłownie do każdego pomieszczenia.

Zaletą nowoczesnych doniczek jest także materiał ich wykonania. Dzięki zastosowaniu takich materiałów jak beton architektoniczny, metal czy plastik są niezwykle trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, czy też oddziaływanie ziemi, korzeni rośliny albo dodawanych do niej odżywek.

Doniczki ceramiczne

Jednymi z najchętniej wybieranych są bez wątpienia doniczki ceramiczne, które odznaczają się wyjątkową urodą. Mogą przybierać wiele różnych kształtów, począwszy od klasycznych półokrągłych doniczek, poprzez kwadratowe, a kończąc na naprawdę fantazyjnych. Ceramika jest przy tym jednym z najstarszych materiałów, o jakich można wspomnieć, a jednocześnie jednym z najlepiej się sprawdzających. Nie tylko zachwyca swoimi kształtami i barwami, czy też możliwością nakładania na nią dekoracji, ale też właściwościami. Jest materiałem naturalnym i bardzo odpornym, zarówno na ziemię, korzenie roślin, jak i na warunki atmosferyczne. Dzięki temu może być ustawiona dosłownie wszędzie.

Fantazyjne doniczki z innowacyjnych kompozytów

Wśród nietypowych osłonek na uwagę zasługują sobie między innymi doniczki głowy, które nawiązują do jednych z najbardziej tradycyjnych ozdób, o jakich możemy pomyśleć. Są wśród nich zarówno nowoczesne kształty, które mają geometryczny zarys, jak i klasyczne figurki, przedstawiające twarze kobiet i mężczyzn. Można między nimi znaleźć nawet przypominające antyczne doniczki – rzeźby, przykładowo w kształcie głowy Cezara.

Ważną zaletą wielu doniczek głów jest materiał ich wykonania. Pojawiają się między innymi nowoczesne materiały kompozytowe, które cechuje wyjątkowa wytrzymałość, często idąca w parze z lekkością i intrygującą kolorystyką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here