Wykańczasz dom lub mieszkanie i zastanawiasz się, jak można doświetlić poddasze, aby było ono w pełni funkcjonalną i użytkową przestrzenią? Sprawiają Ci problem skosy lub niski strop? Współcześnie poddasze coraz częściej traktuje się jako część mieszkalną, a nie – jak jeszcze kilka lat temu – jako magazynek lub składzik. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by było one tak samo dobrze oświetlone, jak pozostałe pomieszczenia w domu. W niniejszym artykule przedstawimy kilka cennych wskazówek wnętrzarskich na estetyczne i wydajne oświetlenie poddasza. Zapraszamy do lektury.
Podstawowe zasady oświetlenia poddasza
Pracę nad oświetleniem poddasza należy zacząć od stworzenia projektu. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, jakie będzie przeznaczenie pomieszczenia. Ilość, natężenie oraz barwa światła powinny być bowiem dostosowane do codziennych czynności, które wykonujemy w danym miejscu.
Przykładowo, jeśli na poddaszu ma powstać gabinet, będziemy potrzebowali dużo chłodnego bądź neutralnego światła, które pobudza do działania i sprzyja skupieniu. W przypadku gdy planujemy przearanżować poddasze na sypialnię, zupełnie na odwrót. Niezbędne będzie zapewnienie źródeł światła o ciepłej barwie. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady projektowania oświetlenia, które pomogą stworzyć przyjazną, harmonijną przestrzeń:
- równomierne oświetlenie skosów – aby uniknąć cieni, zastosuj lampy rozmieszczone strategicznie wzdłuż skosów. Najlepiej skierować światło w dół, aby optycznie podwyższyć pomieszczenie.
- zróżnicowanie rodzajów źródeł światła – nie musisz korzystać wyłącznie z jednego rodzaju opraw świetlnych. Przykładowo, możesz wykorzystać lampy sufitowe do ogólnego oświetlenia, a kinkiety do akcentowania konkretnych obszarów.
- regulacja jasności – lampy z możliwością regulacji jasności pozwolą Ci łatwo dostosować oświetlenie do wykonywanych zadań.
- lampy z czujnikiem ruchu – jeżeli planujesz zaaranżować poddasze, jako, np. pralnię czy suszarnię, a więc miejsce, gdzie spędza się niewielką część dnia, warto zainwestować w lampy z czujnikami ruchu. To oszczędność w przypadku, gdy masz tendencję do zapominania o gaszeniu światła.
Jak oświetlić poddasze ze skosami?
Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak oświetlić poddasze ze skosami, przede wszystkim zacznij od zmiany myślenia. Skosy to atut pomieszczenia, a nie aranżacyjny problem – wykorzystaj ich potencjał. Za pomocą umieszczonych przy załamaniach taśm LED stworzysz przytulne iluminacje świetlne, natomiast wykorzystując kinkiety lub halogeny podkreślisz fakturę ścian i optycznie powiększysz pomieszczenie.
Co z poddaszem, które ma niski strop? Jako główne źródło światła zamontuj lampę sufitową o obniżonym profilu lub płaski plafon. Postaw na minimalizm i odpuść wiszące żyrandole. Dzięki temu zyskasz komfort i wygodę użytkowania, a także nie zdominujesz wnętrza. Sugerujemy także, aby oświetlenie było stylistycznie dobrane do reszty dodatków. W przypadku niskich pomieszczeń sprawdzą się jasne kolory i powierzchnie odbijające, jak lustro.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowców?
Wybór oświetlenia to zwykle inwestycja na lata. Pamiętaj, że czasem warto skorzystać z pomocy fachowców, takich jak projektanci wnętrz lub specjaliści od oświetlenia. Posiadają oni głęboką wiedzę popartą praktyką i doskonale orientują się, które oprawy świetlne sprawdzą się w konkretnych przestrzeniach.
Warto pamiętać, że oświetlenie poddasza może przysparzać również problemów technicznych, np. skutecznego ukrycia okablowania lub odpowiedniego mocowania lamp na skosach. W tej kwestii również możesz liczyć na poradę. Korzystając z usług specjalistów, będziesz mieć pewność, że wszystkie detale będą dopracowane.