Jak zaplanować oświetlenie łazienki? – porady dotyczące wyboru źródeł światła

0
237
Jak zaplanować oświetlenie łazienki

Łazienka jest dziś niebywale ważną częścią każdej posiadłości. To w niej możemy załatwiać wszystkie nasze potrzeby oraz w pełni dbać o własną higienę osobistą. Nasi dziadkowie pamiętają jeszcze czasy, w których dostęp do tych pomieszczeń w domu uznawano za prawdziwy luksus. Obecnie, w nowoczesnych budynkach mieszkalnych zdarzają się sytuacje, iż jedna łazienka przypada nawet na jednego mieszkańca.

Bardzo istotne jest, aby podczas aranżowania takich wnętrz zwrócić szczególną uwagę na instalację oświetlenia. Tylko dzięki odpowiednio dobranym źródłom światła jesteśmy w stanie w sposób bezproblemowy i funkcjonalny korzystać z ogólnych założeń tego miejsca.

Podział oświetlenia – najważniejszy punkt planowania instalacji

Wbrew pozorom, dobór źródeł światła jest już najmniej problematyczną częścią projektowania całej instalacji w łazience. Najważniejsze to tak doprowadzić przewody, aby zapewnić jasność w możliwie każdym obszarze pomieszczenia. Coraz rzadziej korzysta się już z metod wieszania lamp w środkowej części łazienki – teoretycznie jesteśmy wtedy w stanie zobaczyć wszystko, choć dla każdego domownika bywa to mało funkcjonalne.

Najlepiej podzielić sobie plan oświetlenia łazienki na trzy etapy. Pierwszym z nich jest bez wątpienia oświetlenie główne. Takowe montuje się przeważnie na sufitach podwieszanych, z uwagi na łatwość przeprowadzenia wszystkich prac remontowych. Rzadko kiedy zdarza się, by formą oświetlenia podstawowego była lampa – znacznie bardziej popularne w dzisiejszych czasach bywają oprawy oświetleniowe. Praktycznie nie zabierają miejsca w łazienkach o mniejszych rozmiarach oraz mają bardzo estetyczną konstrukcję.

Podział oświetlenia

Druga grupa to już oświetlenie dodatkowe. W pomieszczeniach służących higienie osobistej montujemy je zazwyczaj w okolicach lustra, gdzie rozjaśniają przestrzeń chociażby podczas robienia makijażu. Często występują w postaci kinkietów bądź są wbudowane w lustro. Ostatnia część to już oświetlenie dekoracyjne. Nie jest ono co prawda tak niezbędne jak dwa wcześniejsze typy, jednak w dalszym ciągu może dać domownikom wiele satysfakcji i zapewnić całkowite odprężenie. Często występuje w postaci taśm LED, które to pod tym względem zdołały w krótkim czasie zdobyć rynek oświetleniowy.

Jakie źródła światła okażą się najlepsze w danym obszarze łazienki?

Trzeba przyznać, że oświetlenie łazienki nie jest absolutnie rzeczą łatwą do sporządzenia. Kiedy nie do końca mamy pomysł na to, jakie źródła światła wybrać do swoich wnętrz, zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalistów. Decydując się jednak na samodzielnie stworzenie projektu oświetlenia, powinniśmy kierować się wyłącznie naszymi potrzebami.

Raczej nietrudno się domyślić, że w obszarze toalety nie potrzeba nam szczególnego oświetlenia. To z kolei świetnie sprawdzi się, jak już wcześniej wspomnieliśmy, w okolicach lustra i przy umywalce. Taśmy LED służące głównie dekoracji, warto zamontować przy wannie bądź prysznicu. Stworzą niebywały klimat w pomieszczeniu i z pewnością pozwolą domownikom odprężyć się po ciężkim dniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here