Kinkiety do salonu – kilka porad aranżacyjnych i zakupowych

0
655

Kinkiety to rodzaj oświetlenia, który niesłusznie był ignorowany przez ostatnie lata. Wielu odbiorców zafascynowanych możliwościami oferowanymi przez systemy LED i nowoczesne lampy sufitowe, zrezygnowało ze stosowania kinkietów w ogóle. Obecnie natomiast, wracają one do łask i coraz częściej pojawiają się w domowych aranżacjach oraz w ofercie sklepów z wyposażeniem domu. Kinkiety są niezastąpionym źródłem oświetlenia dodatkowego, które może uzupełnić oświetlenie sufitowe. Poniżej przyglądamy się kinkietom oraz oferowanych przez nie możliwościom z bliska – podpowiadamy, jakie kinkiety warto wybrać do swojego salonu, na jakie cechy produktów zwrócić uwagę oraz po czym poznać dobrej jakości kinkiet. 

Kinkiety – wysoce estetyczne i niezwykle praktyczne 

Kinkiety to po prostu systemy oświetleniowe przeznaczone do mocowania na powierzchni ściany. Najczęściej, kinkiet składa się z klosza i elementu mocującego. Kinkiety kojarzą się z różnymi stylami aranżacyjnymi, w tym z pomieszczeniami urządzonymi w stylu eleganckim, angielskim lub klasycznym. Obecnie, kinkiety są także stosowane w bardziej nowoczesnych aranżacjach – świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach loftowych, industrialnych oraz minimalistycznych. 

Niektóre kinkiety posiadają dodatkowe elementy aranżacyjne lub pozwalające sterować ich codzienną pracą. Warto zwrócić uwagę, czy w interesującym Cię kinkiecie znajduje się mechanizm umożliwiający zmianę kierunku padania światła bądź jego intensywności. Wiele kinkietów oferuje też rozmaite możliwości manipulowania układem refleksów świetlnych, za pomocą odpowiednio dobranej obudowy bądź żarówki. 

W ten sposób kinkiety pomagają stworzyć magiczny, wyjątkowy klimat w Twoich pomieszczeniach. Kinkiety są szczególnie chętnie wykorzystywane w salonie, gdzie sprawdzają się jako dodatkowe źródło światła. Mogą nie tylko rozjaśnić całe pomieszczenie, lecz również wyeksponować jego proporcje, podkreślić układ ozdób zawieszonych na ścianie lub uwyraźnić inne elementy aranżacyjne. 

Polecane i najpopularniejsze rodzaje lamp kinkietowych

Lampy kinkietowe są dostępne w rozmaitych wersjach, różniących się sposobem wykonania, zastosowanymi w produkcji materiałami oraz walorami aranżacyjnymi. Znajdziesz zarówno kinkiety wzorowane na klasycznych modelach, jak i całkowicie nowoczesne, eksperymentalne lampy.

Do pierwszej kategorii zaliczają się przede wszystkim kinkiety z abażurami, a także kinkiety świecznikowe. Urządzenia te wyglądają szczególnie dobrze, jeśli zostały wykonane z mosiądzu bądź innych materiałów stylizowanych na „wiekowe”. Dobrym wyborem są także kinkiety posiadające delikatne zdobienia – na przykład z motywami florystycznymi. 

Nowoczesne modele kinkietów przedstawiają zupełnie inne możliwości aranżacyjne. Znajdziesz między innymi urządzenia wykonane w stylu warsztatowym, z uwypuklonymi elementami mocującymi. Świetnie sprawdzą się w salonach urządzonych w stylu loft. 

Na popularności zyskują także kinkiety o minimalistycznej konstrukcji i zgrabnie uformowanej bryle. Jeśli ich kształt jest wyszukiwany i nietypowy, wówczas lampa kinkietowa może imitować swym wyglądem dzieło sztuki nowoczesnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here