Jak skutecznie opryskiwać drzewa owocowe

0
220
oprysk

Nie ma nic lepszego niż owoce z własnego ogródka. Niekoniecznie trzeba zakładać cały sad. Niekiedy wystarczy kilka drzewek, aby móc cieszyć się odpowiednimi zbiorami. Aby jednak było to możliwe, należy regularnie wykonywać ich oprysk. W ten sposób drzewka staną się bardziej odporne na różne choroby i szkodniki. Opryski drzew wykonuje się w profesjonalnych sadach, to dlaczego nie należałoby tego wykonać we własnym sadzie. Jak należy skutecznie opryskiwać takie drzewka?

Zagrożenie – owocówki

Najczęściej występującym zagrożeniem w polskich sadach są owocówki. Występują one na śliwach, jabłoniach, a także na czereśniach, gruszach, pigwach, morelach  orzechach włoskich. Zagrożeniem dla drzew owocowych stają się także przędziorki owocowe, mszyce oraz szpeciele. Są to szkodniki, które mogą zaatakować o różnych porach roku. Trudno wyobrazić sobie to, że mogą one doprowadzić do tego, iż drzewa nie wydadzą plonu lub też owoce nie będą nadawały się do spożycia. W skali globalnej są to ogromne straty finansowe. Czas więc zadbać o regularne wykonywanie oprysków.

Jak się do tego przygotować?

Profesjonalni sadownicy wiedzą, że do takiego procesu należy się w odpowiedni sposób przygotować. Przydadzą się nie tylko dedykowane preparaty, ale także odpowiedni sprzęt. Najważniejszym jest opryskiwacz ciśnieniowy, który można zakupić na stronie https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/opryskiwacz-cisnieniowy-orion-super-6l-kwazar-id-2011. Jest to poręczne i kompaktowe narzędzie, które zapewnia dokładność opryskiwania. Wyposażone jest w lance o regulowanej długości, więc bez problemu będzie można dostać się do korony najwyższych drzew. Opryskiwacz wyposażony jest w wygodną szelkę, dzięki czemu będzie można zawiesić go na ramieniu chodząc od drzewa do drzewa. W przypadku kilkugodzinnego opryskiwania, taka szelka pomoże zadbać o wygodę i komfort pracy. Na bieżąco będzie można obserwować poziom preparatów znajdujących się w środku, dzięki przezroczystemu paskowi, który znajduje się na zbiorniku.

Jakie preparaty do oprysków?

To kolejne, ważne pytanie, które wpłynie na skuteczność stosowanych oprysków. Coraz częściej mówi się o tym, aby stosować niechemiczne preparaty, które pomogą także zadbać o ekologiczne i bezpieczne uprawy. To nieprawda, że są one nie skuteczne. Zostało to udowodnione, więc śmiało można zdecydować się na ich wybór. W ten sposób można zyskać pewność, że owoce nie będą w sobie zawierać dużej ilości chemicznych konserwantów.

Dużą skutecznością wykazują się również opryski olejowe. Są to naturalne środki, które mogą być wykorzystywane przy wszystkich drzewach owocowych. Olej pokrywa wszystkie szkodniki, które tracą dopływ powietrza. W ten sposób zostają one trwale unieszkodliwione. Wśród innych preparatów, polecanych wśród sadowników, znajduje się także gnojówka ze skrzypu polnego. Ewentualnie, można pokusić się o samodzielne przyrządzenie takiego preparatu na bazie sody oczyszczonej i ziół.

Kiedy należy wykonywać oprysk?

To kolejna rzecz, której należy dopilnować.

Opryski prewencyjne wykonuje się wiosną. Można je wykonać już w lutym, kiedy jeszcze nie pokazują się jeszcze listki. Wiosenne opryski zapewniają największy poziom ochrony przed różnymi larwami, chorobami i szkodnikami. Nie można jednak zapomnieć o tym, aby ten proces powtórzyć jesienią. W ten sposób będzie można zapobiec wystąpieniu różnych zjawisk chorobowych, które mogą mieć wpływ na owoce pojawiające się w kolejnym roku.

Opryski są bardzo ważną czynnością – niezależnie od ilości posiadanych drzew owocowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here