Chciałbyś zaaranżować własny warzywnik? A może rozważasz uprawę szklarniową? W takim razie to świetny czas na zakup nasion ogórków. Zobacz, które odmiany są najbardziej cenione przez polskich ogrodników, a jednocześnie niewymagające pod kątem późniejszej pielęgnacji. Poznaj nasze propozycje i wybierz najlepsze odmiany ogórków gruntowych do swojego ogrodu, dzięki którym zaoszczędzisz na warzywach w sezonie!
Ogórek Śremski – uniwersalny wybór do każdego warzywnika
To wczesna, wysoko plonująca odmiana, która cechuje się krótkim okresem wegetacyjnym wynoszącym zaledwie 60 dni. Ogórek Śremski jest bardzo smakowity i aromatyczny, dlatego dobrze sprawdzi się jako dodatek do sałatek i dań obiadowych. Można robić z niego przetwory, konserwować oraz kisić. Chociaż rośnie najlepiej w gruncie, można go uprawiać także w niskich, nieogrzewanych tunelach przy wczesnym zbiorze. Wyróżnia się silnym wzrostem i długimi pędami, co zapewnia obfite plony. Owoce mają cylindryczny kształt, jasnozieloną barwę i gładką powierzchnię bez szyjki – wszystko to sprawia, że nie tylko ubarwiają talerz, ale także ogród! Ogórek Śremski jest ponadto odporny na choroby, dlatego nie musisz obawiać się, że popełnisz błędy w pielęgnacji.
Ogórek Julian F1 – masywna i plenna odmiana
Według wielu ogrodników Śremski i Julian F1 to najlepsze odmiany ogórków gruntowych. Pełna lista cikawych odmian i poradnik uprawy ogórków gruntowych znajduje sie tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/ogorek-gruntowy-odmiany-i-jak-uprawiac.html.
Julian jest średnio wczesną odmiana, która spotyka się z pozytywnym odbiorem ogrodników dzięki swojej wysokiej plenności oraz szerokiemu zastosowaniu w kuchni. Te masywne ogórki o grubych brodawkach, białych końcówkach i intensywnie zielonej barwie, są idealne do konserwowania i kwaszenia. Nasiona tej odmiany wysiewa się w kwietniu w niskich tunelach, a do gruntu – pod koniec maja. Warzywa preferują osłonięte od wiatru stanowiska oraz gleby przepuszczalne i dobrze nagrzewające się. Odpowiednie nawożenie mineralne i regularne podlewanie to absolutna podstawa – dzięki zachowaniu systematyczności ogórek Julian F1 z powodzeniem może dawać obfite plony od sierpnia do września.
Ogórek Wisconsin SMR 58 – bardziej wymagający od poprzedników?
To bardzo plenna odmiana ogórka, która ma duże, ciemnozielone owoce osiągające znaczną długość. Nasiona najlepiej wysiewać w maju bezpośrednio do gruntu, na głębokości 2-3 cm, zachowując odpowiednią rozstawę roślin (80×100 cm). Odmiana preferuje glebę żyzną, przepuszczalną, dobrze nagrzewającą się i bogatą w próchnicę, a idealne pH powinno oscylować w granicach 6,5-7. Rośnie najlepiej na glebach piaszczysto-gliniastych, które zapewniają odpowiednią cyrkulację wody i powietrza. W przypadku tej odmiany warto stosować nawozy mineralne – zwłaszcza w okresach intensywnego wzrostu rośliny i kwitnienia. Ogórki wymagają regularnego podlewania w czasie zawiązywania owoców i kwitnienia przy jednoczesnym unikaniu nadmiaru wilgoci, aby zapobiec rozwojowi pleśni.
Wszystkie trzy odmiany ogórków można spotkać w ogródkach warzywnych i szklarniach. Nie są bardzo wymagające, a ich odporność na choroby jest stosunkowo wysoka.