Z możliwości pracy w domu, czy tego chcemy czy nie, korzysta coraz więcej współczesnych ludzi. Pozwala ona na połączenie obowiązków w domu i pracy, można indywidualnie ustalać godziny wykonywania zleceń i bez żadnych ograniczeń robić przerwy, kiedy zaistnieje taka potrzeba… Dla jednych jest to wymarzony tryb pracy, a dla innych koszmar współczesnych czasów. Nie mniej jednak, kiedy pracujemy w domu (czy to z wyboru czy też z przymusu), kluczowe znaczenie ma to, w jaki sposób zorganizujemy sobie miejsce naszej pracy.
Dużą zaletą jest to, że tylko od nas zależy, jak będzie ono wyglądać.
Strefa pracy w domu – od czego zacząć?
Wiele zależy od nas, ale jak się okazuje – nie wszystko. Bardzo często ogranicza nas zbyt mała powierzchnia mieszkania lub niedostateczna ilość pomieszczeń, by móc jedno z nich przeznaczyć na nasze domowe biuro.
Do aranżacji kącika pracy należy podejść strategicznie. Nie zawsze trzeba rezygnować z sypialni na rzecz swojego miejsca pracy, można po prostu wydzielić kilka metrów kwadratowych w salonie czy też kuchni, oddzielając przestrzeń, np. półkami czy też drzwiami przesuwnymi. Jeżeli jednak mamy większe możliwości – warto z nich skorzystać.
Pamiętaj, aby w Twoim biurze panował porządek. Wszystko powinno mieć swoje miejsce, biurko z komputerem ustawiamy w centralnym miejscu. Obok niego może stanąć niewielka półka z najważniejszymi i często potrzebnymi nam rzeczami. Warto jest również pomyśleć o niewielkiej kanapie przeznaczonej do (krótkiego) odpoczynku oraz regałach na dokumenty, książki i segregatory.
Przy planowaniu rozmieszczenia poszczególnych mebli bardzo dobrze sprawdza się Feng shui. Zwolennicy tej teorii są przekonani, że dzięki odpowiednio ustawionym sprzętom, w ich domu będzie panował spokój, zdrowie i pomyślność.
W przypadku biura trzeba pamiętać, aby nie pracować tyłem do wejścia, a biurko ustawić np. na ścianie prostopadłej względem ściany, na której znajdują się drzwi lub w centralnym punkcie, na środku pokoju, przodem do wejścia. Dobrze jest też pomyśleć o roślinach, np. efektownym drzewku bonsai.
Kolory ścian i wyciszenie pokoju
Kiedy już zaplanujemy rozmieszczenie mebli, czas na wybór odpowiednich kolorów ścian.
Barwy mają ogromny wpływ na nasze emocje i samopoczucie. Miejsce pracy nie może być zatem bogate w różnorakie barwy, które będą nas rozpraszać i nie pozwolą się odpowiednio skoncentrować.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie odcieni delikatnego błękitu czy też beżu. Jeżeli zależy nam na ekskluzywnym i prestiżowym wyglądzie możemy pokusić się o brąz. Dobrze jest jednak wzbogacić go o bardziej stonowane kolory, np. poprzez beżowe zasłony.
Ergonomia pracy, czyli jak zadbać o swój komfort
Kiedy dysponujemy już gotowym projektem naszego biura a ściany zostały pomalowane, czas na zakup odpowiednio przystosowanych do specyfiki naszej pracy mebli. To, na co koniecznie należy zwrócić uwagę w pracy biurowej, to wygodne krzesło, a najlepiej odpowiednio wyprofilowany fotel. Powinien on zapewnić nam wygodną pozycję, swobodę ruchu i oparcia.
Drugim, istotnym meblem jest oczywiście biurko – powinno być odpowiednio szerokie i głębokie, aby pomieściło wszystkie potrzebne nam do pracy rzeczy. Na nim stoi przeważnie komputer – podstawowe narzędzie dla większości osób pracujących w domu, i tutaj ważna uwaga: monitor powinien być ustawiony na biurku w odległości 40-75 cm od oczu. Dzięki temu, zminimalizujemy obciążenie oczu i karku.
Aby praca była jeszcze bardziej efektywna, zadbajmy o dobre oświetlenie stanowiska, które zapewnią trzy źródła światła: naturalne oświetlenie, ogólne oświetlenie np. abażur i oświetlenie punktowe, czyli lampka biurkowa.
Dla lepszej organizacji pracy i wygody, zamiast klasycznych szafek na nóżkach, wybierzmy szafki na kółkach. Są one bardzo praktyczne i można je dowolnie przesuwać, nie niszcząc przy tym podłogi.
Na koniec, warto jest również zastanowić się, jak zapewnić sobie w swoim domowym biurze dobrą wentylację i dostęp świeżego powietrza. Warunki, w jakich pracujemy, wpływają na nasze samopoczucie i tym samym na efekty pracy.
Praktyczne gadżety do biura
To, co każdy z nas lubi najbardziej, to akcesoria i gadżety, które ułatwiają i uprzyjemniają codzienną pracę. Są również ciekawym akcentem w miejscu pracy. Przykładem jest np.: filcowy organizer, który można powiesić i stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania takich drobiazgów, jak długopisy, notesy i spinacze biurowe.
Nieocenionym gadżetem, który dopiero zyskuje popularność jest stacja dokująca, umożliwiająca szybkie ładowanie kilku urządzeń jednocześnie. Jej forma sprawia, że dodatkowo będzie to ciekawy akcent estetyczny wyposażenia biura.
Prostym, ale niezastąpionym rozwiązaniem są kolorowe pudełka, tablice magnetyczne i korkowe, a także organizery na biurko.
Praca w domu to duże wyzwanie
O pracy w domu marzą najczęściej Ci, którzy nigdy nie mieli okazji jej spróbować. Uważają, że jest to doskonały tryb pracy, dostarczający więcej zalet niż wad.
Okazuje się, że jest ich po równo. Na pewno jest to dobre rozwiązanie dla młodych mam. Muszą one jednak pamiętać o wygłuszeniu pomieszczenia, w którym znajduje się biuro, np.: stosując panele, drzwi wygłuszające lub piankę akustyczną. Drugą istotną kwestią są problemy związane z pracą w trybie siedzącym, która może wywołać wiele kłopotów zdrowotnych. Nie zapominajmy o przerwach, podczas których wykonamy kilka skłonów i przysiadów.
Możliwości aranżacji domowego biura jest wiele. Niekiedy jednak potrzebujemy inspiracji, których całe mnóstwo znajdziemy w Internecie.
W projektowaniu wnętrza możemy kierować się konkretnym stylem, np. skandynawskim. Nie zawsze jednak chcemy łączyć życie prywatne z biznesowym, co jest całkowicie zrozumiałe. W takiej sytuacji możemy rozważyć wynajęcie całego domu pod naszą firmę.