Jaki impregnat do drewna

0
1565
meble drewniane

Drewno jest dość trwałym materiałem o wysokich parametrach technicznych. Wszyscy je doceniają i wszyscy z niego korzystają, ale jednak mało który jego użytkownik pamięta o tym, by regularnie je zabezpieczać i w ten sposób przedłużać jego żywotność. Impregnacja jest natomiast dużo ważniejsza od codziennej zwykłej pielęgnacji. Drewnianych mebli nie wystarczy tak po prostu czyścić.

Oczywiście to także jest istotne, by na bieżąco usuwać z nich kurz, pyłki i inne zanieczyszczenia, jednakże przetarcie ich wilgotną szmatką nasączoną uniwersalnym płynem w żadnym wypadku nie ochroni ich przed możliwymi uszkodzeniami, zarysowaniem czy innym zniszczeniem. Do tego celu służą tylko i wyłącznie preparaty impregnujące. A którym z nich najlepiej zabezpieczyć drewno? Jaki impregnat do drewna wybrać oraz jak z niego korzystać i jak często to robić, by żywotność materiału uległa automatycznej poprawie?

Podczas poszukiwań idealnego środka zabezpieczającego do drewna należy zwrócić uwagę na kilka jego elementów. Warto wziąć pod uwagę to, w jakich warunkach przebywa na co dzień konkretny wyrób. Meble ogrodowe wykonane z litowego drewna muszą bezustannie radzić sobie z trudnymi warunkami. Są narażone na bezpośredni kontakt z mrozem, niską temperaturą, silnym promieniowaniem słonecznym i wiatrem. Zostają wystawione na liczne ciężkie próby, którym muszą sprostać, przystosowując się do zróżnicowanych warunków panujących na zewnątrz.

Meble wykorzystywane we wnętrzach domów i mieszkań mają już łatwiejszy żywot, bo nie dokucza im aż tyle licznych zagrożeń. Preparaty impregnacyjne zapewniają z kolei odmienne poziomy zabezpieczeń. Niektóre z nich jedynie delikatnie poprawiają naturalne właściwości drewna, inne wręcz zmieniają jego parametry, tworząc na jego powierzchni solidną ochronną warstwę. To wszystko trzeba po prostu wziąć pod uwagę. Produkt musi być dopasowany do konkretnego materiału i jego potrzeb.

jaki impregnat do drewna

Jaki impregnat do drewna wybrać?

Na rynku tego typu produktów jest co nie miara, ale można wyróżnić wśród nich te popularniejsze i zarazem użyteczniejsze. Na pewno należą do nich impregnaty solne. Tworzone są z mieszanek różnego rodzaju substancji, dzięki czemu charakteryzują się odmiennymi formami. Mogą przyjąć postać klasycznego proszku, ale też silnego koncentratu bądź olejku. W ich przypadku najważniejsze jest to, aby korzystać z nich tak, jak zalecił to sam producent.

Impregnaty solne nie są jednak trudne w użyciu, bo przeważnie wystarczy nanieść je na powierzchnię drewna i pozostawić na niej aż do wyschnięcia, by zapewnić materiałowi solidne zabezpieczenie. Sporym plusem tych produktów jest ich skład, który raczej nigdy nie zawiera trujących bądź bardziej szkodliwych substancji. Impregnaty solne mogą być stosowane zarówno na wyrobach umieszczonych we wnętrzach budynków, jak i tych wykorzystywanych na zewnątrz. Czasami tylko nie zaleca się ich stosować na materiałach, które są narażone na bezpośredni kontakt z wilgocią.

A jeśli nie impregnat solny, to co innego? Zapewne impregnaty rozpuszczalnikowe, czyli bardzo popularne środki konserwujące drewno. Głównym ich składnikiem jest benzyna lakowa. Impregnaty solne wykazują się intensywnym działaniem, znacznie silniejszym niż to zapewniane przez impregnaty solne, ale przez to też mogą okazać się szkodliwe czy nawet toksyczne dla samego człowieka.

impregnat do drewna

Należy na nie uważać. Każdy produkt zawierający benzynę lakową jest też łatwopalny, dlatego też należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Raczej nie zaleca się stosować impregnatów rozpuszczalnikowych w budynkach mieszkalnych czy wnętrzach innych budynków. Sprawdzą się one praktycznie wyłącznie na meblach i innych elementach ogrodowych. Tam właśnie można z nich bezpiecznie korzystać.

Jaki impregnat do drewna wybrać? Nie potrafiąc dalej podjąć ostatecznej decyzji, warto po prostu od razu skierować się do sklepu budowlanego i w nim porozmawiać z pracownikiem na temat różnych produktów przeznaczonych do ochrony drewna. Środek trzeba bowiem dopasować do konkretnego wyrobu, jego materiału oraz umiejscowienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here