Jaki kocioł gazowy

0
1945
jaki kocioł gazowy

W dzisiejszych czasach, gdzie ekologia i chęć dbania o środowiska narzuca ograniczenie emisji spalin pochodzących ze spalania paliw w domowych kotłowniach, spora część użytkowników decyduje się na rezygnację ze spalania węgla czy drewna na poczet ogrzewania za pomocą instalacji gazowych.

Spaliny kotłów gazowych charakteryzują się przede wszystkim małą emisją szkodliwych substancji, ale również eksploatacja jest niezwykle prosta i zajmująca niewiele czasu, ponadto kocioł gazowy daje możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury za pomocą automatycznej regulacji i sterowania.

W momencie, gdy użytkownik zdecyduje się na instalację gazową, pojawia się wiele pytań. Jednym z najczęstszych jest pytanie o to jaki kocioł gazowy wybrać.

Na rynku dostępna jest pełna gama urządzeń, jakimi są kotły gazowe.
Kotły gazowe dzielone są na wiele rodzajów w zależności od kryteriów. Podstawowym i najprostszym podziałem jest podział ze względu na sposób montażu – są to kotły gazowe wiszące i stojące. Większość użytkowników decyduje się na modele wiszące, ze względu na chęć zaoszczędzenia powierzchni, są to kotły bardzo małe, dzięki czemu mogą się łatwo wpasować w kuchni czy łazience. Często zdarza się, że w budynkach jednorodzinnych znajdzie się miejsce na kotłownię, w której umieszczany jest kocioł gazowy. W takiej sytuacji kocioł gazowy stojący będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ ten typ kotła charakteryzuje się wysoką trwałością dzięki zamontowanemu wymiennikowi żeliwnemu.

dom

Bardzo istotnym podziałem kotłów gazowych, który ma spory wpływ na to, jaki kocioł gazowy zostanie wybrany przez użytkownika, jest podział pod względem liczby spełnianych przez kocioł funkcji na kotły gazowe dwufunkcyjne i jednofunkcyjne. Kotły gazowe jednofunkcyjne pozwalają jedynie na jedną funkcję, jaką jest centralne ogrzewanie budynku czy mieszkania, natomiast kotły gazowe dwufunkcyjne umożliwiają zarówno ogrzewanie budynku czy mieszkania, ale także podgrzewanie wody użytkowej.

Pod względem sposobu działania wyróżniane są kotły gazowe kondensacyjne, tradycyjne, pulsacyjne i kaskadowe. Kotły kondensacyjne pozwalają na dodatkowy odbiór ciepła od spalin, które w przypadku kotła gazowego tradycyjnego zostają wypuszczone w powietrze bez ponownego ich wykorzystania przez użycie wymiennika. Kocioł pulsacyjny gazowy jest kotłem kondensacyjnym, który zamiast palnika posiada komorę spalania, która jest w rzeczywistości silnikiem pulsacyjnym, natomiast kotły gazowe działające w systemie kaskadowym pozwalają na łączenie kotłów kondensacyjnych, mają szczególnie pozytywne zastosowanie w obiektach o dużym zapotrzebowaniu ciepła, a jednocześnie cały tego typu system jest kompaktowy.

Kolejnym podziałem kotłów gazowych jest budowa ich komory spalania, sposób dostarczania powietrza i sposób, w jaki odprowadzane są spaliny. W tym kryterium występują dwa rodzaje kotłów – kotły gazowe z otwartą komorą spalania, gdzie powietrze potrzebne do procesu spalania pobierane jest z pomieszczenia oraz kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania, gdzie powietrze pobierane jest z zewnątrz. Sposób, w jaki dostarczane jest powietrze, a przede wszystkim tlen w nim zawarty, jest bardzo istotny w procesie spalania. Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania są bezpieczniejsze, wymagają mniejszego nakładu pracy przy jego montażu.

kocioł gazowy

Kotły gazowe mogą być także dzielone przez wzgląd na rodzaj sposobu produkcji ciepłej wody użytkowej. Wyodrębniono tutaj trzy rodzaje takich kotłów gazowych – kotły przepływowe, z wbudowanym zasobnikiem cwu oraz mające możliwość podłączenia zasobnika cwu.

Zatem jaki kocioł gazowy wybrać?

Przede wszystkim użytkownik, który zdecydował się na kocioł gazowy powinien podjąć decyzję pod względem liczby funkcji, a więc zdecydować się na kocioł gazowy jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny w zależności od sposobu ogrzewania wody użytkowej. Kolejnym ważnym aspektem jest podjęcie decyzji związanej z ilością miejsca, jakie chcemy zagospodarować na miejsce dla kotła. Przy ograniczonej powierzchni warto zdecydować się na kocioł wiszący, natomiast dla kotłowni najlepszym wyborem będzie kocioł stojący. Należy pamiętać, że kotły dobierane są na podstawie mocy potrzebnej do ogrzania budynku czy mieszkania oraz wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here