Renowacja drewna to sposób na całkowitą metamorfozę jego wyglądu. Poprzez ten proces możemy odświeżyć wygląd starych mebli i nadać im oryginalną, piękną formę. Odnawianie tego materiału nie jest wcale trudnym zabiegiem, który wymaga jednak cierpliwości i dokładności. Niezbędna jest też inwestycja w odpowiednie narzędzia i materiały. Jakie sprzęty przydadzą się do renowacji drewna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule – zachęcamy do przeczytania!
Renowacja drewna – podstawowe narzędzia do wykonywania prac
Chcąc przystąpić do renowacji drewna, musimy zainwestować w podstawowe narzędzia. Wśród nich znajdują się m.in. młotki o różnych ciężarach i z różną końcówką, wykorzystywane np. do wbijania elementów, czy wyciągania starych gwoździ. Przydatne są też śrubokręty płaskie i krzyżakowe, używane do wyciągania wkrętów. Warto mieć również pod ręką obcęgi, a także kombinerki. Do obróbki drewna musimy mieć też piły ręczne czy też wygodne w obsłudze pilarki elektryczne Stihl. Do podstawowych narzędzi, których nie powinno zabraknąć, warto zaliczyć także:
- wiertarki,
- wyrzynarki,
- noże stolarskie,
- dłuta do drewna,
- kątowniki,
- brzeszczoty,
- pędzle,
- druciaki stalowe,
- imadła,
- zaciski.
Narzędzia do usuwania starych powłok z elementów drewnianych
W renowacji drewna istotną czynnością jest usunięcie starych powłok. Najczęściej stare warstwy malarskie są w złym stanie, a aplikacja na nie nowych środków, może dać odwrotne efekty do tych zamierzonych. Chcąc usunąć stare powłoki, trzeba zakupić kilka sprzętów, które możemy nabyć np. na stronie https://centrum-centrum.pl/ . Po pierwsze przyda nam się zwykły papier ścierny. Ścieranie powinniśmy rozpocząć, sięgając po papier z grubym ziarnem, dzięki czemu skuteczniej pozbędziemy się starej powłoki, po czym do wykończenia lepiej będzie wykorzystać powierzchnię drobnoziarnistą. Papier ścierny okazuje się nieoceniony m.in. w przypadku drewna olejowanego. Do usuwania starych warstw farby wykorzystuje się też cyklinę. Jest to rodzaj skrobaka wyposażonego w ostrze i drewnianą rączkę. Cyklina skutecznie wyeliminuje nawet bardzo twardy lakier, aczkolwiek zaleca się ją stosować na małych częściach konstrukcyjnych. Jako że nie poleca się tego typu sprzętu do obróbki większych elementów, dobrze sprawdzi się on np. podczas renowacji oparć krzeseł, podłokietników czy szczebelków.
W przypadku renowacji drewna lakierowanego idealnie sprawdzi się opalarka. Urządzenie to sprawnie usunie twardą warstwę lakieru, a przy tym nie uszkodzi forniru. Nie można także zapominać, jak przydatna podczas renowacji drewna okazuje się szlifierka. Do szlifowania stosuje się modele oscylacyjne oraz mimośrodowe. Sprzęty oscylacyjne mają prostokątną stopę szlifierską i znakomicie sprawdzają się przy oczyszczaniu płaskich powierzchni. Szlifierki mimośrodowe są w stanie usunąć stare powłoki malarskie nawet z powierzchni wypukłych. Szlifierka to kluczowy sprzęt podczas obróbki drewna. Dzięki niej sprawnie i szybko pozbędziemy się starych warstw oleju i farb.
Akcesoria do malowania drewna
Nie można także zapominać o pewnych akcesoriach do malowania powierzchni drewna. Chcąc odnowić ten materiał, trzeba pokryć go odpowiednią farbą. Pierwszą czynnością jest nałożenie gruntu, którego celem jest wzmocnienie przyczepności farby, co dobrze jest uczynić przy pomocy pędzelka. Często wybierane są impregnaty i podkłady, które mają korzystny wpływ na utwardzenie delikatnej struktury mebla. Po wstępnym przygotowaniu podłoża można rozpocząć aplikację właściwej farby. W przypadku większych powierzchni drewnianych, do nakładania farby przydadzą się wałki, z kolei do mniejszych wystarczające są pędzelki. Aby wykonać ozdobne wzory, możemy sięgnąć po taśmę malarską i drucianą szczotkę. Na koniec można zastosować lakier, jako warstwę ochronną, która zabezpieczy drewno przed zarysowaniami i zapewni odpowiednie wykończenie obrobionego materiału.
Prace nad renowacją drewna ułatwi nam także praktyczny i duży stół warsztatowy. Mebel ten posiada zaciski, dzięki czemu materiał pozostanie stabilnie ułożony na blacie podczas wykonywania obróbki. Pamiętajmy także o własnym bezpieczeństwie. Ochrona przed unoszącym się pyłem czy przed odpryskującymi odłamkami jest niezbędna. Warto więc zainwestować np. w maskę przeciwpyłową oraz okulary ochronne.