Obróbka metali to proces bazujący na zaawansowanej technologi, który skutkuje uzyskaniem elementu o pożądanych właściwościach. Dzięki odpowiednim technikom oraz narzędziom można dowolnie zmieniać parametry tego surowca. Zajmując się profesjonalną obróbką metalu, musimy znać podstawowe techniki, jak i zainwestować w wysokiej jakości sprzęty, które ułatwią nam pracę. O czym jeszcze należy pamiętać? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Narzędzia do obróbki metalu – co jest potrzebne profesjonalistom?
W profesjonalnej obróbce metali stosuje się wiele narzędzi i maszyn. Jeśli chodzi o obróbkę termiczną, niezbędne okazują się nowoczesne piece przemysłowe, które dają nam możliwość dokładnego kontrolowania temperatury tego procesu. Często wykorzystywane są także maszyny sterowane numerycznie, czyli CNC. Stanowią one sposób na automatyzację procesów obróbki metalu, a ponadto gwarantują wyższą precyzję prac. Do obróbki mechanicznej niezbędne są np. frezarki, tokarki, giętarki do prętów, szlifierki. Dokładny dobór narzędzi zależy od miejsca wykonywania prac i ich rodzaju. Inne sprzęty wykorzystuje się w zakładach produkujących części samochodowe, a inne w galwanizerniach czy hutach.
Jakie jeszcze narzędzia do metalu warto używać?
Do pracy z metalowymi elementami idealnie przydadzą się także inne narzędzia przemysłowe. Zaliczają się do nich:
- młoty,
- walcarki,
- wycinarki,
- otwornice,
- spęczarko-rozciągarki,
- żłobiarki,
- ręczne spawarki,
- nitownice,
- ukośnice,
- piły tarczowe,
- przecinarki plazmowe.
Podane wyżej urządzenia sprawdzą się w obróbce blach z wszelkiego rodzaju metalu. Wybierając narzędzia, najlepiej postawić na te najwyższej jakości, niezawodne, które posłużą nam przez długi czas. Poszukując zaginarek ręcznych, czy innych narzędzi warto odwiedzić stronę: https://jptech-maszyny.pl/zaginarki-reczne-do-blachy.
Obróbka metalu – techniki mechaniczne wykorzystywane przez profesjonalistów
W profesjonalnej obróbce metali korzysta się z licznych technik. Do każdej z nich sprawdzą się inne narzędzia. Jakie metody pracy można wykorzystać podczas pracy z tym materiałem?
Frezowanie
Jest to obróbka skrawaniem elementów metalowych poprzez użycie wieloostrzowego narzędzia na obrabiarce, czyli inaczej frezarce. W przypadku tej techniki narzędzie wykonuje ruch obrotowy, natomiast element metalowy porusza się w sposób posuwowy. Frezowanie możemy podzielić na przeciwbieżne, współbieżne, czołowe i obwodowe. Proces ten pozwala na uzyskanie elementów o złożonych kształtach, jak i tych wymagających różnego rodzaju detali (wpusty, rowki, otwory).
Toczenie CNC
Toczenie różni się od frezowania tym, że w czasie tego zabiegu, nóż tokarski wykonuje ruch liniowy, natomiast obrabiany przedmiot – ruch obrotowy. Wśród rodzajów toczenia możemy wymienić: wzdłużne, kopiowe, zewnętrzne, poprzeczne i obwiedniowe. Cała procedura odbywa się na specjalnych tokarkach. Technika ta umożliwia wytwarzanie elementów o różnych kształtach np. płaskich, stożkowych, cylindrycznych itp.
Szlifowanie
Podczas szlifowania wykorzystujemy narzędzia skrawające jak np. taśma ścierna, ściernica czy osełka. Szlifowanie jest to proces znajdujący zastosowanie podczas obróbki hartowanych stalowych elementów. Służy on do zdarcia niewielkiej ilości materiału z walcowatych, kutych czy odlewanych części.
Wykrawanie
Wykrawanie jest to pewnego rodzaju technologia cięcia. W jej przypadku stosuje się charakterystyczne specjalne elementy, jak prasy czy wykrojniki. Prasa jest zazwyczaj mimośrodowa albo mechaniczna. Dzięki niej można odkształcić metal i uciąć go w wybranym punkcie. Wykrojnik natomiast musi być wytrzymalszy od blachy, gdyż musimy go podłożyć pod powierzchnię obrabianego materiału.
Gięcie i gwintowanie
Gięcie pozwala na uzyskanie trwałej zmiany krzywizn danego elementu, przy zachowaniu jego poprzecznych wymiarów. Gięcie metalu może odbywać się na ciepło lub zimno i dzieli się na tłocznicze oraz kuźnicze. Gwintowanie natomiast znajduje zastosowanie podczas kształtowania gwintów wewnętrznych i zewnętrznych. W trakcie tego procesu używamy frezarek lub wiertarek. Gwintowanie może być maszynowe, ręczne lub plastyczne.
Oczywiście, to nie wszystkie techniki, jakie możemy wymienić. W profesjonalnej obróbce wykorzystuje się także obróbkę plastyczną oraz cieplną.
Metody obróbki metali są kluczem do tworzenia praktycznych i solidnych elementów. Zarówno dzięki nim, jak i profesjonalnym narzędziom, możemy wytworzyć przedmioty o wielu kształtach i właściwościach.