Parametry, które muszą mieć drzwi zewnętrzne

0
688
Parametry, które muszą mieć drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne to bardzo ważna część każdego domu i mieszkania, która nie tylko pozwala nam wchodzić i wychodzić z budynku. Przede wszystkim jest to element gwarantujący bezpieczeństwo w domu. Dodatkowo pełni także inne role. Z tego względu musimy bacznie zwracać uwagę na wiele cech drzwi, kiedy decydujemy się na ich zakup. Jakie parametry są zatem tak ważne, że nie wolno o nich zapomnieć?

Bezpieczeństwo całego domu

Poczucie bezpieczeństwa w domu jest niezwykle ważne. W czasach, kiedy w domach trzymamy wiele cennych rzeczy, pragniemy czuć się naprawdę bezpieczni zarówno w nocy, kiedy jesteśmy w środku, jak i podczas wyjazdów, gdy pozostawiamy budynek zupełnie sam. Oprócz systemów antywłamaniowych, alarmów czy rolokaset, niezwykle ważny jest więc dobór drzwi.

Jak twierdzi producent drzwi zewnętrznych, drzwi antywłamaniowe powinny być odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, a ich zamek powinien być tak skonstruowany, aby jak najdłużej stawiał opór włamywaczowi. Najwyższe klasy bezpieczeństwa drzwi i zamków nie tylko zabezpieczają przed wyważeniem skrzydła drzwi, ale też utrudniają mu usunięcie zamka. Oznacza to, że korzystając z najwyższych klas bezpieczeństwa zamków RC4 włamywacz będzie musiał użyć wielu bardzo głośnych narzędzi, a samo “rozbrojenie” zamka zajmie mu ponad 10 minut. Dla przeciętnych włamywaczy to wystarczające utrudnienie, by zrezygnowali z takich działań.

Parametry cieplne

Kolejna bardzo ważna cecha każdych drzwi to zapewnianie ciepła w domu. Niestety drzwi stanowią potencjalne miejsce ucieczki nagrzanego powietrza, co wiąże się z tym, że mają inną grubość niż ściany. Dodatkowo, pomiędzy nimi a samą framugą czy progiem mogą występować niewielkie luki, które jeszcze bardziej zwiększają szansę na ucieczkę ciepła.

Z tego względu drzwi powinny zostać wykonane w taki sposób, aby jak najlepiej chroniły wnętrze domu przed zmianami temperatury, co będzie szczególnie ważne w okresie zimowym. Przyczyni się nie tylko do zapewnienia większego komfortu mieszkańcom, ale też do obniżenia rachunków za prąd, gaz lub za takie rodzaje opału jak ekogroszek bądź pellet.

Parametry cieplne drzwi zależą od ich wykonania, w tym od grubości skrzydła i rodzaju wypełniania, jakie się w nich znalazło. Dlatego też większość producentów zapewnia kilka różnych wariantów każdego modelu, w tym warianty do domów klasycznych, energooszczędnych i pasywnych.

Parametry akustyczne

Ostatnia, ale nie najmniej ważna cecha drzwi to izolacja akustyczna. Każdy z nas chciałby mieć w domu zagwarantowaną ciszę i spokój, ale żeby było to możliwe, niezbędne jest odizolowanie się odpowiednio od otoczenia. Z tego też powodu drzwi zewnętrzne produkowane są w standardach o wysokim stopniu wyciszenia, który zmniejsza słyszalność dźwięków z zewnątrz nawet o 30 lub więcej decybeli. W efekcie nawet głośniejsze dźwięki, jak przejeżdżające ciężarówki lub kosiarka nie będą uciążliwe dla mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here