Podłoże do akwarium – z roślinami i rybkami

0
870
Podłoże do akwarium

Aranżowanie swojego pierwszego akwarium to nie lada zadanie. Wymaga dobrania odpowiednio zestawu urządzeń, a także innych elementów – w tym podłoża, którym dno akwarium zostanie wyścielone. Ma ono bardzo duże znaczenia – wpływa na warunki panujące w akwarium, na jakość wypełniającej je wody oraz na samo życie i zdrowie rybek. Poniżej poświęcamy temu tematowi więcej miejsca – dowiesz się jakie są dostępne podłoża do akwarium, o które z nich warto wybrać i dlaczego.

Kwestie praktyczne i estetyczne – czyli o wyborze podłoża do akwarium

Podłoże do akwarium warto wybierać pod kątem rodzaju rybek i roślin, które będziesz hodować. Tworzy ono bowiem warunki, które mogą sprzyjać ich hodowaniu i rozwijaniu. Przede wszystkim – w podłożu mocuje się rośliny akwariowe, wprowadzając w nie korzenie. Dzięki temu korzenie się odpowiednio wentylowane, dostarcza się do nich wodę z rozpuszczonym powietrzem, a ponadto sama roślina jest stabilnie przymocowana.

Podłoże może mieć też wpływ na zachowanie rybek. Jeśli hodujesz ryby denne, wówczas warto rozważyć zakup podłoża o wyjątkowo niskiej granulacji – na przykład piasku. Podłoże takie pozwala tworzyć w nim kryjówki, w których rybki będą się chować. Warto jednak pamiętać, że podłoże sypkie nie zawsze nadaje się do hodowania roślin. Niekiedy, może doprowadzić do uszkodzenia ich korzeni, z uwagi na zbyt szczelne ich osłanianie.

Wybierając podłoże, warto też zwrócić uwagę na jego parametry estetyczne. Podłoże powinno być wpasowane kolorystyczne w aranżację całego akwarium. Wielu akwarystów decyduje się wymieszać kilku typów podłoża, uzyskując w ten sposób oryginalne efekty kolorystyczne.

Gotowe substraty do akwarium

Gotowe substraty to jedne z coraz chętniej wybieranych rozwiązań. Są to wymieszane różne typy podłoża, które pozwalają na osiągnięcie kilku najważniejszych efektów. Przede wszystkim – sprzyjają szybkiemu i łatwemu ukorzenianiu się roślin. Jeśli planujesz otworzyć akwarium z roślinami, bądź akwarium mieszane (ale w którym udział roślin będzie bardzo ważny) wówczas warto wybrać właśnie gotowe substraty. Oferuje je niejeden internetowy sklep dla akwarystów, a także placówki stacjonarne.

Substraty są bardzo przyjazne w codziennym użytkowaniu. Pozytywnie wpływają na środowisko wodne, a także na zdrowie samych rybek. Obecność substratu obniża twardość wody oraz pozytywnie wpływa na poziom jej kwasowości/zasadowości. Do najchętniej wykorzystywanych należą substraty wykonane z gliny palonej oraz suszone substraty z gliny. Te ostatnie odznaczają się przy tym dużą zawartością substancji odżywczych, które będą regularnie emitować do wody. Dzięki temu nie ma potrzeby jej dodatkowego nawożenia.

Wiele osób stosuje też mieszkanki substratów ze żwirem, co pozwala osiągnąć optymalne efekty. W tak skomponowanym podłożu możesz hodować rośliny dużych rozmiarów. Ponadto, podłoże takie stopniowo emituje składniki odżywcze w nieco mniejszym tempie, niż sam substrat. Dzięki temu podłoże będzie przydatne przez dłuższy okres.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here