Rolety zaciemniające – jakie warto wybrać?

0
417
Rolety zaciemniające

Rolety powinny nie tylko atrakcyjna dane pomieszczenie, wnosząc do niego nieco barw i światła, ale również regulować poziom jego nasłonecznienia. Jest to niezwykle ważne w przypadku pomieszczeń z oknami dachowymi, salonów, kuchni. Wszędzie tam, gdzie liczy się komfort mieszkańców oraz sprawne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków, warto stosować systemy osłonowe z funkcją zaciemniania. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane rozwiązania oraz podpowiadamy kiedy warto się zdecydować na konkretny typ rolet. 

Rolety rzymskie – do pomieszczeń jasnych 

Rolety rzymskie posiadają ewidentne atuty aranżacyjne. Są połączeniem standardowego mechanizmu rolet z klasycznymi tkaninami ozdobnymi. Dzięki temu świetnie nadają się do pomieszczeń dziennych, w których mieszkańcy spędzają czas wolny. Rolety rzymskie mogą przyciemnić światło słoneczne, dodając mu jaskrawych barw. Nie są co prawda w stanie go zatrzymać, jednak świetnie sprawdzają jako system zaciemniający na okna w salonie i kuchni.

Rolety dzień-noc oraz ich niezwykłe funkcje

Również rolety dzień-noc nadają się do stosowania w tych pomieszczeniach, w których potrzeba kontroli nad poziomem jasności. Rolety dzień-noc złożone są z dwóch (lub większej ilości) materiałów: prześwitującego i zaciemniającego. Regulując ustawienie rolety, możesz w różny sposób oddziaływać na pomieszczenie, dodając mu jasności lub mroku. Warto w trakcie zakupów zwrócić uwagę na grubość wykorzystanych tkanin, ich gramaturę oraz obecność dodatkowych funkcji gwarantujących szczelne przywieranie rolety do szyby. 

Rolety plisowane – optymalny wybór w zaciemnianiu pomieszczeń

Największe możliwości w zakresie zaciemniania pomieszczeń oferują rolety plisowane. Są to rozbudowane systemy osłonowe montowane często od strony zewnętrznej. Rolety plisowane są wykonywane ze składanych paneli, które po rozsunięciu tworzą szczelną osłonę odgradzającą pomieszczenie od światła zewnętrznego. Rolety takie oferuje między innymi sklep Rolety24 pod linkiem: https://rolety24.net/rolety-okienne.

Zaletą rolet plisowanych jest ich łatwe utrzymanie w czystości (nie wymagają niemal wcale sprzątania) oraz proste sterowanie. Często regulacja ich ustawienia odbywa się za pomocą systemu elektrycznego lub prostego mechanizmu sznurkowego. W obu przypadkach masz możliwość szybkiego dopasowania ustawienia rolety do swoich potrzeb. 

Rolety wolnowiszące i minirolety

Ten typ rolet wydaje się obecnie najpopularniejszym wyborem. Sprzyja temu ich niska cena oraz łatwa dostępność. Rolety te oferowane są nie tylko przez sklepy specjalistyczne, znajdziesz  je także w marketach wielkopowierzchniowych, sklepach budowlanych. Ich zdecydowaną zaletą są świetne możliwości ekspozycyjne oraz intensywne tonacje kolorystyczne, w których są wykonywane.

Możliwości osłonowe tego typu rolet są ograniczone. Są to rolety swobodnie zwisające, których powierzchnia nie przylega bezpośrednio do szyby. Tym samym będą one powodowały powstawanie prześwitów, przez które do wnętrza wedrze się światło. Nie stanowi to problemu w przypadku kuchni, w której na co dzień wymagamy dużego poziomu nasłonecznienia. Nieco inaczej wygląda sytuacja w sypialni lub łazience, gdzie roleta powinna również gwarantować maksimum prywatności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here