Rozłączniki izolacyjne – w instalacjach domowych i przemysłowych

0
638
Rozłączniki izolacyjne

Rozłączniki izolacyjne to element kluczowy dla funkcjonowania całego systemu elektrycznego. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to każdy z nas ma w swojej skrzynce elektrycznej rozłącznik izolacyjny. Pełni w niej funkcję głównego wyłącznika energii elektrycznej w całym układzie. Ponieważ rozłącznik powinien być dopasowany do warunków sieci, którą będzie obsługiwał, jego wyborem powinni zająć się fachowcy elektrycy. Poniżej przedstawiamy garść najważniejszych informacji na temat tej grupy produktów – skupiamy się na dostępnych typach urządzeń oraz ich specyfikacji. Dowiesz się także jak przebiega montaż rozłączników oraz kiedy i jak dochodzi do ich załączenia. 

Rozłączniki izolacyjne – najważniejsze funkcje i zastosowanie 

Można wskazać na dwie główne funkcje pełnione przez rozłączniki izolacyjne. Pierwsza to przewodzenie prądu do głównej części układu, druga – jego bezpieczne izolowanie. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy pojawia się potrzeba ingerencji w układ, wykonania w jego obrębie prac lub napraw. Wówczas, rozłącznik chroni użytkowników przed niepożądanym i niebezpiecznym porażeniem prądem. W dużym skrócie można powiedzieć, że rozłącznik umożliwia bezpieczną pracę całego obwodu. 

Rozłączniki są montowane w skrzynkach elektrycznych, nazywanych również rozdzielnicami. Są to komponenty o uniwersalnych rozmiarach, które z łatwością dopasujesz do swojej rozdzielnicy. Warto zdać się na pomoc fachowca, który pomoże tak skompletować wyposażenie skrzynki elektrycznej, by rozłącznik był wyraźnie wyeksponowany oraz łatwy w użytku.

Rodzaje rozłączników izolacyjnych 

Wybór określonego typu rozłącznika warto pozostawić fachowcowi od instalacji elektrycznej. Kluczowe w wyborze są takie sprawy jak parametry techniczne, a także typ wybranego urządzenia. Do popularnych modeli należą rozłączniki bezpiecznikowe 3P, będące urządzeniami trójbiegunowymi. Modele takie współpracują z wymagającymi trójfazowymi układami elektrycznymi. Znajdziesz także bezpieczniki dedykowane do bardziej wymagających instalacji – urządzenia 4P, czyli czterobiegunowe. 

Rozłączniki NH to z kolei urządzenia przeznaczone do montażu w układach poziomych. Mogą obsługiwać rozmaite typy instalacji w budynkach domowych, a także układy fotowoltaiczne, silniki elektryczne oraz inne.

Rozłączniki bezpiecznikowe LTS to urządzenia trójbiegunowe wyposażone we wkładki topikowe. Dzięki ich obecności, w momencie wystąpienia niepożądanych warunków, dochodzi do stopienia topika, co doprowadza do przerwania ciągłości układu. 

Kolejną grupę tworzą rozłączniki wyposażone w ruchomą pokrywę. Ułatwia ona wymianę topika, w sytuacji gdy stanie się to konieczne. Nie będziesz musiał wówczas wyłączać całej instalacji, co stanowi duże ułatwienie dla przeprowadzania różnych działań.

Rozłącznik izolacyjny FR to ostatnia grupa produktów, o których wspomnimy. Są przeznaczone do pracy z prądem znamionowym, w przedziale 20-125 A. w ich konstrukcji znajduje się kilka osobnych biegunów oraz możliwość połączenia z sygnalizatorem informującym o stanie załączenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here