Zero waste w domu – sprawdź, jak zacząć

0
362
Zero waste w domu

Idea zero waste oznacza podejmowanie starań, by w codziennym życiu generować jak najmniejsze ilości śmieci i odpadów. Oczywiście założenia tej idei są szlachetne, ale jak to często bywa, znacznie trudniej jest je wcielić w życie. Jeśli jednak poważniej traktujesz ochronę środowiska, a przy tym chcesz mieć swój wkład w ekologię i odpowiedzialną gospodarkę surowcami, to idea zero waste jest właśnie dla ciebie. W tym artykule podpowiemy ci kilka sprawdzonych pomysłów, aby zero waste na dobre zagościło w Twoim domu. Zaczniemy od miejsca, w którym produkuje się największe ilości śmieci — czyli od kuchni.

Rób przemyślane i odpowiedzialne zakupy

Łatwy i nieograniczony dostęp do żywności sprawia, ze wielu z nas ulega pokusie nadmiarowego kupowania produktów spożywczych. Zdecydowana większość z nich jest już fabrycznie zapakowana w tworzywo sztuczne. Wędliny, sery, nabiał, mleko, napoje, a nawet owoce. Rzecz jasna nie wszystkie produkty można kupować na wagę i w 100% nie uda się nam wyeliminować opakowań spożywczych z codziennych zakupów. Można je jednak mocno ograniczyć, kupując to, co się da na wagę, pakowane w papier. Dotyczy to wędlin, serów, owoców, warzyw. Ze swojego koszyka zakupowego warto też wyeliminować gotową żywność do odgrzania w domu. Tak będzie nie tylko ekologiczniej, ale przede wszystkim zdrowiej dla ciebie i domowników. Mówisz, że nie masz czasu na gotowanie w domu po pracy? Udowodnimy Ci, że samodzielne przygotowanie posiłków może być szybkie, proste i satysfakcjonujące, a przy tym da Ci większą kontrolę nad tym, co kupujesz do jedzenia. Z pomocą przyjdzie nam piekarnik.

Piekarniki parowe – tak można gotować bez tłuszczu, smacznie i zdrowo

Piekarniki elektryczne zrewolucjonizowały sposób patrzenia na gotowanie i pieczenie, czyniąc je znacznie szybszym i łatwiejszym. Potrawy przyrządzone w piekarniku należą także do jednych ze zdrowszych, szczególnie jeśli porównać je z jedzeniem smażonym na głębokim tłuszczu. Dostępne do kilku lat na rynku piekarniki parowe, jeszcze bardziej ułatwiają nam pieczenie, pozwalając całkowicie wyeliminować tłuszcz z przygotowywanych potraw. Piekarnik parowy wyposażony w specjalny zbiornik na wodę, podczas swojej pracy zamienia ją w parę. W ten sposób potrawy są odpowiednio nawilżane i nie ma ryzyka ich spalenia. Zachowują przy tym pełnię swoich walorów smakowych, a nawet chrupiącą skórkę w przypadku mięs. Piekarnik z funkcją pary pozwala na gotowanie metodą sous vide, czyli powoli i w niewielkiej temperaturze bez dodatku tłuszczu. Jest to znakomity sposób na przygotowywanie różnorodnych potraw z użyciem warzyw i mięs kupowanych na wagę. Co więcej, możliwość pieczenia w piekarniku parowym jest doskonałą alternatywą dla przetworzonego jedzenia gotowego. Elektryczny piekarnik pozwala ci przygotować jedzenie na kilka dni, które następnie można porcjować do lunch boxów i zabrać ze sobą do pracy lub odgrzać w domu.

Funkcjonalne piekarniki elektryczne — wykorzystuj całe jedzenie ze swojej lodówki

Niezależnie czy wybierasz piekarnik do zabudowy parowy lub klasyczny piekarnik elektryczny, możesz dzięki niemu nie marnować jedzenia. Jest wiele smacznych przepisów na potrawy, które można wykonać z końcówek świeżych produktów, które masz w lodówce. Mając odpowiednie naczynia, najlepiej ze szkła żaroodpornego i wykorzystując pełną funkcjonalność swojego piekarnika, dania te przygotowują się praktycznie same. Funkcjonalne piekarniki Electrolux, charakteryzujące się niskim zużyciem energii i wieloma przydatnymi możliwościami, pomogą ci przygotować następujące potrawy.

Sprawdź jakie potrawy pozwala Ci przygotować piekarnik

  • Gulasz — wykorzystaj do niego resztki papryki, cukinii, a nawet marchewek. Może to być gulasz warzywny lub z dodatkiem mięsa, jeśli takie wolisz. W piekarnikach parowych nie musisz do naczynia dodawać tłuszczu. Piecz wszystko na parze, pamiętając jedynie o odpowiednich przyprawach i dodaniu wody do wnętrza naczynia. Powstanie z niej gęsty, zawiesisty i bardzo smaczny sos.
  • Zapiekanki — to idealna potrawa do wszystkich rodzajów piekarników. Zapiekanki na bazie ziemniaków pokrojonych w kostkę lub plastry bądź makaronu z dodatkiem startych serów żółtych, śmietany i odrobiny kiełbasy oraz cebuli, to szybkie i praktycznie bezobsługowe danie, które zasmakuje całej rodzinie. Do gotowania zapiekanek świetnie nadają się pozostałości serów żółtych, które zetrzesz na grubych oczkach.
  • Ciasta i tarty – piekarnik parowy to dobry wybór, jeśli lubisz piec ciasta. Funkcja pary sprawia, że ciasto jest naturalnie wilgotne, przez co dłużej zachowuje swoją świeżość. Dobrą propozycją na obiad może być tarta ze śmietanowym wypełnieniem, z dodatkiem grzybów, mieszanych mięs i warzyw. Te same składniki możesz wykorzystać do zrobienia pizzy. W jej przypadku warto zrezygnować z funkcji pary. Dlaczego? Ponieważ czas potrzebny na upieczenie pizzy to kilka minut, w tym czasie prawdopodobnie nie uda się uzyskać takiej ilości pary, która mogłaby być potrzebna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here