Blaty kuchenne marmurowe – czy warto w nie zainwestować?

0
851

Marmur jest uznawany za jeden z najszlachetniejszych gatunków kamienia naturalnego. Zachwyca swoim unikalnym, charakterystycznym wyglądem oraz niepowtarzalną estetyką. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na jego wykorzystanie w swoim najbliższym otoczeniu. Jednym z popularnych pomysłów na zastosowanie marmuru w domu są blaty kuchenne. Czy blaty kuchenne marmurowe są dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy zależy nam nie tylko na estetyce, ale także walorach użytkowych?

Czy marmur nadaje się na blaty kuchenne?

Marmur to jeden z najpopularniejszych materiałów, które wykorzystuje się do dekoracji i wykańczania wnętrz mieszkalnych. Jego fenomen wynika wprost z unikalnych właściwości wizualnych – marmur prezentuje się niezwykle oryginalnie i szlachetnie, przez co jest w stanie nadać szyku i elegancji każdemu pomieszczeniu, w którym zostanie umieszczony. Coraz więcej osób rozważa wykorzystanie marmuru w celu stworzenia z niego blatów kuchennych. Czy jednak ten naturalny kamień jest w stanie podołać wszystkim wyzwaniom, jakie stoją przed kuchenną powierzchnią roboczą?

Marmur to nic innego jak skała wapienna, która z natury jest stosunkowo miękka i chłonna. Blaty kuchenne natomiast powinny być twarde i mało podatne na wchłanianie płynów, gdyż tylko w ten sposób będą mogły na długo zachować swój atrakcyjny wygląd przy codziennym ich użytkowaniu w zgodzie z przeznaczeniem. Już samo to świadczy więc, że marmur raczej nie będzie w stanie prawidłowo wywiązać się z tego zadania – blaty kuchenne marmurowe użytkowane w normalny sposób szybko ulegną bowiem zarysowaniu, zaplamieniu, w efekcie czego nie będą prezentowały się tak samo estetycznie, jak na samym początku. Szybko zniknie też ich nieskazitelny urok, a nie po to sięgamy po blaty kamienne, aby cieszyć się nimi tylko przez pierwsze miesiące.

marmur na blaty kuchenne

Jeśli nie blaty kuchenne marmurowe, to co?

Jak widać blaty kuchenne marmurowe raczej nie sprawdzą się w roli powierzchni roboczej. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnowania z ich niepowtarzalnej estetyki. Istnieje bowiem inny kamień naturalny, który wyglądem przypomina marmur, lecz posiada od niego zdecydowanie lepsze właściwości użytkowe, przez co będzie stanowił doskonałą alternatywę dla marmuru. Mowa tu o kwarcycie naturalnym, który jest trwały, solidny i odporny na większość czynników na co dzień obecnych w kuchni. Dobrym wyborem jest także konglomerat kwarcowy, który również będzie lepszym rozwiązaniem niż blaty kuchenne marmurowe.

Marmur natomiast doskonale sprawdzi się w innych miejscach naszego domu. Na jego bazie można wykonać parapety wewnętrzne, blaty łazienkowe, obudowy kominków, schody wewnętrzne, okładziny ścian oraz wybrane elementy dekoracyjne. Kamień ten dostępny jest w szerokiej palecie kolorystycznej, co pozwala na idealne dopasowanie jego odcienia do wystroju konkretnego wnętrza i nadanie mu bardziej prestiżowego, eleganckiego charakteru. Decydując się na inwestycję w marmur, warto jednak pamiętać o regularnej impregnacji, której kamienne powierzchnie powinny być poddawane zwykle raz do roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here