Domy prefabrykowane — chcesz kupić gotowy dom i postawić go w 3 dni? Sprawdź tę opcję!

0
4596
Domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane to domy stawiane na naszej działce w kilka dni z gotowych elementów wyprodukowanych w fabryce. Ich zamówienie jest równie proste, jak normalnego towaru w sklepie, co zdecydowanie wyróżnia domy modułowe na tradycyjnym rynku budownictwa. Domy prefabrykowane są doskonałym sposobem na postawienie takiego budynku bez wysiłku, nieprzewidzianych problemów oraz konieczności poświęcania dużej ilości czasu na takie zadanie. Konstrukcje prefabrykowane mogą służyć również jako domki letniskowe czy całoroczne domy z wieloletnią gwarancją.

Domy prefabrykowane — czym one tak właściwie są?

Domy prefabrykowane — również często nazywane domami modułowymi to konstrukcje, które wytwarza się w fabryce, a na działce budowlanej jedynie montuje z wielu części. Poszczególne moduły są tworzone na taśmie produkcyjnej oraz są dostosowywane do potrzeb danego zamówienia. Domy prefabrykowane posiadają porównywalne właściwości techniczne do domów budowanych tradycyjnie. Do ich największych plusów należy brak typowej budowy na działce budowlanej oraz możliwość zamówienia takiego domu jako produktu. Po zakupieniu konstrukcji przeważnie ma ona gwarancję producenta na kilkanaście lat. W razie problemów technicznych dom modułowy traktowany jak zakupiony produkt i naprawiany przez producenta w ramach gwarancji. Aby postawić takie domy na działce, nie trzeba posiadać specjalnego terenu czy spełniać konkretnych wymogów. Na rynku działa wiele firm oferujących różnego rodzaju konstrukcje. Domy modułowe mogą służyć do różnych celów — zarówno jako dom całoroczny czy domek służący do wypadów wakacyjnych. Po montażu domu prefabrykowanego trudno jest go niewprawionym osobom odróżnić od domu budowanego w tradycyjnym stylu, a budownictwo takie umożliwia rozbudowywanie poprzez dodawanie kolejnych modułów. Nieruchomości mogą też być dostosowywane do indywidualnych wymagań klienta.

Proces zamawiania i powstawania domu w fabryce

Budowa domu a szczegółowo rzecz ujmując jego zamówienie, jest bardzo proste i komfortowe. Po wyborze firmy cały proces rozpoczyna się od wizyty w oddziale tej firmy. W tym momencie wybieramy jeden z gotowych projektów lub w określamy własne preferencje i tworzymy swoją konstrukcję z dostępnych modułów w firmie “na papierze”. Proces ten może być różny, w zależności od danej firmy (jedne firmy oferują tylko gotowe projekty a inne wręcz przeciwnie, wymagają stworzenia go od podstaw). Gdy moduły domu są już złożone na linii produkcyjnej w fabryce, mocowane są poszczególne części domu takie jak pokoje, taras, kuchnia czy łazienka. Przeważnie powstają one jako ustandaryzowane moduły, które następnie — po zamówieniu przez klienta są malowane na konkretne kolory czy wyposażanie według danego klucza. Skompletowanie odpowiednich modułów we w fabryce może trwać w zależności od marki od kilku tygodni nawet do kilku — kilkunastu miesięcy. Wpływ na to ma również wielkość domu czy poziom zaawansowania projektu.

Budowa domu — montaż na działce budowlanej

Gdy dom jest już gotowy, jego montaż na działce trwa zaledwie kilka dni. Moduły są przywożone na działkę klienta pojedynczo, ustawiane na fundamentach i łączone jak klocki. Połączenia są trwałe i sprawiają, że dom jest pełnoprawną, całoroczną budowlą. Pojedyncze moduły przywożone są na ciężarówkach oraz zestawiane przy pomocy dźwigu. Odpowiednio zaplanowane prace mogą trwać jedynie 3-4 dni lub nieco więcej. Niektóre firmy wymagają postawienia przez klienta odpowiednich fundamentów a niektóre i ten elementem wykonują samodzielnie bez angażowania zamawiającego. Po zestawieniu ze sobą wszystkich elementów dom taki jest gotowy do zamieszkania, choć przeważnie właściciele domu jeszcze przez jakiś czas dokonują indywidualnych poprawek w jego wnętrzu i jego okolicy na zewnątrz. Budowa w ten sposób nie wymaga od nas żadnej ingerencji, a po zamówieniu domu otrzymujemy gotowy budynek wraz z kluczami jako produkt sprzedany nam przez firmę.

Zalety domów modułowych prefabrykowanych

Domy prefabrykowane posiadają bardzo wiele zalet, które mogą decydować o wyborze właśnie takiego rozwiązania. Pierwszą zaletą jest komfort budowania takiego domu. Możliwość zamówienia domu jak pizzy z dowozem na działkę robi ogromne wrażenie i jest niezwykle przystępne. Po zamówieniu domu i opłaceniu jego wykonania nie musimy przejmować się procesem powstawania domu, składowania materiałów, zatrudniania ekipy, samodzielnym kontrolowaniem jakości domu czy przepisami i dokumentacją. Zamówiony dom jest w pełni wykonywany przez firmę i oddany pod klucz, dzięki czemu możemy zaoszczędzić wiele czasu oraz nie narażać się na nieprzewidziane problemy. Taka opcja jest również bezpieczna ze względu finansowego, gdyż nie musimy obawiać się nieprzewidzianych kosztów. Dom zmawiamy za określoną sumę, którą znamy jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Bardzo korzystnymi czynnikami są również jakość domu oraz mała degradacja działki. Domy prefabrykowane powstają masowo na linii montażowej. Z tego względu muszą utrzymywać odpowiednie standardy. Proces produkcyjny również musi być odpowiednio opracowany, aby firma oddawała dobre jakościowo domy. Z naszej strony taki stan rzeczy, jak i gwarancja producenta tworzą sytuacje, w której nie powinniśmy obawiać się o jakość wykonania domu oraz o ew. jego usterki. Stawiając dom w ten sposób, nie musimy też borykać się z całkowitym zniszczeniem działki przez ciężkie sprzęty czy prace trwające na budowie, co znacznie ułatwia sprawę jego późniejszego zagospodarowania i nie wymaga od nas kosztownej rewitalizacji.

Jeśli zdecydujemy się na taki wybór, warto również wspomnieć o możliwości rozbudowy takiego domu. Jeśli zdecydujemy się, za jakiś czas dołączyć kolejne moduły będzie to bardzo proste, a my będziemy mogli rozbudować dom według własnego planu, dostawiając kolejne elementy, pokoje, werandy itp.

Koszty

Poruszając temat domów prefabrykowanych, warto również wspomnieć o kosztach takich domów. Przeważnie są one nieco droższe niż porównywalny dom wykonany w budownictwie tradycyjnym. Nie należy jednak brać pod uwagę samej ceny, gdyż nie ponosimy kosztów projektowych, zezwoleń i odbiorców, rewitalizacji terenu czy nieprzewidzianych wydatków. Możemy również wybierać małe domy modułowe w niskich cenach, co jest szczególnie ważne dla osób nie dysponujących dużym budżetem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here