Oświetlenie pomieszczeń mieszkalnych – krótki poradnik przed zakupem lampy sufitowej

0
1176
Oświetlenie

Urządzenia każdego pomieszczenia mieszkalnego obejmuje kilka etapów. Nieodłącznym jest dobór systemu oświetleniowego, który będzie rozjaśniał dane pomieszczenie. Często na tym etapie pojawiają się trudne do rozwiązania dylematy. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – jakie są najpopularniejsze systemy oświetleniowe stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych oraz gdzie szukać pomocy profesjonalnych dostawców lamp i lampek pokojowych.

Systemy lamp – praktyczne i estetyczne

Lampy montowane w pomieszczeniach mieszkalnych powinny pełnić dwie główne funkcje – praktyczne i estetyczne. Jest oczywiste, że lampa służy do rozjaśniania danego pomieszczenia. Emitując odpowiednio silne światło, pozwala swobodnie je użytkować. Względy estetyczne są nie mniej ważne. Wybierając lampy sufitowe, pragniemy, aby odpowiadały aranżacji całego pomieszczenia, dopełniły jego stylu lub przyjemnie je urozmaicały.

Dlatego wybór lampy sufitowej potrafi zająć naprawdę dużo czasu. Tym bardziej, że poszczególne modele lamp nie tylko posiadają atrakcyjną wizualnie obudowę, ale również wywołują mniej lub bardziej rozbudowane efekty świetlne.

Najważniejsze parametry lamp sufitowych

Przystępując do zakupu lamp sufitowych, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Kierując się nimi uda nam się uniknąć nieudanego zakupu i wybrać lampę idealnie pasującą do naszych wymogów.

Przede wszystkim istotne są takie fizyczne parametry jak moc i rodzaj żarówek stosowanych w danej lampie oraz jej jasność i barwa światła. Jasność określa się za pomocą lumenów lub luksów, barwę natomiast określają kelwiny.

Wybierając barwę światła najczęściej sięgamy po trzy kategorie lamp. Lampy emitujące światło ciepłe mają wartość od 2500 do ponad 3000 kelwinów. Lampy neutrale emitują światło w przedziale 3300 do 4500 kelwinów. Lampy zimno-białe emitują światło w zakresie od 4600 do nawet 6500 kelwinów.  

Moc źródła światła to kolejne istotne kryterium. Znajdziemy zarówno lampy o mocy 75 W, jak i te słabsze – o mocy 40 lub 25 W.

Jak rozplanować oświetlenie w pomieszczeniu? Kilka porad

W niemal każdym pomieszczeniu mieszkalnym stosuje się kilka źródeł emitujących światło. Najczęściej wyróżniamy główne źródło oświetlenia, źródła dodatkowe, źródła zadaniowe lub dekoracyjne. Oczywiście, wiele systemów oświetleniowych wykorzystuje także bardziej rozbudowane konfiguracje.

Oświetlenie główne to najczęściej właśnie lampa sufitowa. Powinna być powieszona w centralnym miejscu sufitu, z którego będzie mogła bez problemu oświetlać wszystkie kąty w danym pomieszczeniu. Oświetlenie dodatkowe to uzupełniające źródła światła – często umieszcza się je w tych miejscach, które trudno oświetlić za pomocą lampy sufitowej. Oświetlenie zadaniowe ma zadanie pomagać w wykonywaniu konkretnych działań.

Jeśli szukasz pomocy w wyborze lamp sufitowych, szczególnie polecamy rozbudowaną ofertę Novalamp, z którą zapoznasz się na stronie: https://novalamp.pl/lampy-sufitowe/lampy-sufitowe-nowoczesne. Oprócz lamp sufitowych, w ofercie znajdują się również inne rozwiązania dedykowane dla systemów oświetleniowych. Novalamp oferuje zarówno lampy w tradycyjnych, klasycznych wzorach, jak i zupełnie nowoczesne, awangardowe modele i fasony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here