Tornistry dziecięce – czy są lepsze niż plecaki?

0
1640
czy warto kupić dziecku tornister?

To, w czym dziecko będzie nosiło podręczniki i zeszyty do szkoły jest istotne. W zakresie wyboru artykułu do szkoły, rodzice mogą wybierać pomiędzy plecakiem a tornistrem. Tornistry zazwyczaj są dedykowane dzieciom, które wybierają się do pierwszej klasy. Wiele osób twierdzi, że taki wybór jest lepszy, ponieważ jest zdrowszy i bezpieczniejszy dla kręgosłupa, a dodatkowo ułatwia noszenie ciężarów.

Czym jest tornister?

Tornister znacznie różni się od plecaka, a bardzo często ludzie uznają je za ten sam przedmiot. Różnica pomiędzy nimi jest ogromna. Tornister charakteryzuje się swoją sztywnością, dzięki której dziecko może zachować prawidłową postawę ciała, dzięki temu kręgosłup jest odciążony.

Kolejna cecha która wyróżnia tornister od plecaka, to liczne przegródki. Dzięki nim dziecko może przechowywać wszystkie niezbędne przedmioty w odpowiedni sposób i łatwiej jest mu utrzymać porządek we wnętrzu tornistra.

Tornistry dla dzieci do szkoły

Tornister aby spełniał swoje funkcję, powinien być odpowiednio dobrany. Aby tak się stało należy poświęcić trochę czasu i uwagi. Nieprawidłowo dobrany tornister do dziecka, może powodować wady postawy, bóle rąk i kręgosłupa, czy zmniejszenie pojemności płuc. Aby tornister był odpowiedni dla dziecka powinien mieć odpowiedni kształt, rozmiar oraz ciężar. Powinie być również dopasowany do wzrostu dziecka.

Jaki tornister szkolny wybrać?

Jak już wiadomo tornister powinien być prawidłowo dobrany. Musi być bezpieczny i wygodny, a do tego wyprofilowany i posiadać usztywniony tył, który będzie przylegał do pleców dziecka. Wybrzuszenie w tylnej ścianie tornistra służy podparciu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Kolejną ważną kwestią podczas wyboru są szelki. Najlepszym wyborem są tornistry, które posiadają szerokie, miękkie i regulowane szelki. Niektóre lepsze modele, posiadają dodatkowo pas w pasie, którego zadaniem jest zabezpieczeniem kręgosłupa przed powstaniem wady postawy.

Aby wiedzieć, czy tornister posiada odpowiednią wielkość, należy najpierw go przymierzyć do dziecka. Gdy poprawnie wyregulujemy szelki, tornister nie powinien przytłaczać malucha. Tornister nie powinien być szerszy od ucznia, a jego spód nie może znajdować się niżej niż dolna część pleców dziecka.

Przeczytaj też: https://www.wpolskejedziemy.pl/torby-na-zakupy-dla-dzieci-jaka-wybrac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here