Lampa Numerouno – duch przemysłowej przeszłości Berlina

0
1905
Lampa

Johannes Kiessler podejmując się projektu lampy Numerouno, myślał nad tym, czy ludzie zastanawiają się nad pochodzeniem i sposobem produkcji, zaopatrując się w różnego rodzaju produkty codziennego użytku. Lampa Numerouno jest produktem półprzemysłowym, który ma być atrakcyjny, produkowany lokalnie i niedrogi. Design nie polega jedynie na produkowaniu nowych rzeczy, ale umiejętnym i pomysłowym korzystaniu z tego, co już mamy.

Johannes Kiessler to niemiecki projektant włoskiego pochodzenia. Poszukiwał inspiracji niezrównanej prostoty i elegancji typowej dla włoskiego designu, przez co spędził pierwsze 13 lat swojej kariery w Mediolanie, a następnie przeniósł się do Berlina. W Mediolanie pracował przez cztery i pół roku z Michele De Lucchi przed przed założeniem własnej działalności pod koniec roku 1998. Od 2001 roku współpracuje z Clausem-Christianem Eckhardtem nad licznymi projektami konstrukcyjnymi dla międzynarodowych klientów.

Nawiązując do tradycji przemysłowych Berlina, Johannes Kiessler zadecydował, że lampa Numerouno będzie produkowana w centralnej dzielnicy Charlottenburg. Była ona niegdyś niezależnym miastem w Marchii, później natomiast do 1920 r. w prowincji Brandenburgia. Jest to więc miejsce z bogatymi tradycjami i historią.

Lampa nie posiada skomplikowanej konstrukcji. Głównym tworzywem jest tektura falowana – z niej zbudowany jest klosz, który trzymany jest przez wieszaki z drutu, plastiku i nici nylonowych. Większość materiałów to produkty wytwarzane przez lokalny przemysł, a pozostałe są ogólnodostępne w sklepach. Konstrukcja jest lekka, a lampa dostępna jest zarówno w wersji klasycznej z żarówką 21 W, jak i w wersji z diodą LED o mocy 9 W.

Lampa Numerouno w wersji LED to propozycja dla ludzi, którzy cenią sobie ekologię. Jest zarówno energooszczędna, jak i skonstruowana z materiałów przetworzonych. To, co jest też bardzo ważne to fakt, że lampa wygląda bardzo atrakcyjnie i zapewnia bardzo przyjemne światło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here