Najciekawsze lampy polskich projektantów

0
4323
Najciekawsze lampy polskich projektantów

Prawie każda jest inna od drugiej. Różnią się rozmiarami, różnią się kształtem, a o kolorach nawet nie ma co wspominać – tu także rozwarstwienie jest olbrzymie. Chyba każdy, kto zajmuje się projektowaniem wyposażenia wnętrz, ma ambicje zaprojektowania lampy, która idealnie ozdobi nowoczesne wnętrza mieszkań. Coraz częściej ludzie zastanawiając się, jak urządzić mieszkanie, jakie wybrać dodatki do sypialni, jakie do salonu, poszukują niecodziennych i oryginalnych rozwiązań. Designerskie lampy są tym, co najczęściej przychodzi do głowy. Szczególnie, że świetnie wpasowują się we wnętrza w stylu skandynawskim. Postanowiliśmy przedstawić Wam najciekawsze lampy polskich projektantów. Są to projekty polskich twórców i to jedyna rzecz, która je łączy. Każda bowiem fascynuje i przykuwa wzrok z innego względu.

KOLO Magnet – Pani Jurek

Lampa Magnet z serii KOLO, to cylindryczne obiekty świetlne, które zmieniają natężenie światła pod wpływem dotyku. Projekt Pani Jurek powstał we współpracy z architektem Piotrem Musiałowskim. Lampa KOLO Magnet działa w następujący sposób: w miarę przesuwania krążka magnetycznego wzdłuż powierzchni tarczy, mamy możliwość modulować natężenie światła i spektrum efektów świetlnych. Kompozycje świetlne powstałe w ten sposób budzą skojarzenia ze zjawiskami astronomicznymi. Nowoczesne wnętrza wręcz łakną tak oryginalnych projektów.

Lampa Betonówa – Anna Szuflicka / Natural Born Design

Designerskie wnętrza coraz częściej pełne są przedmiotów, do których produkcji wykorzystuje się niebanalne materiały. Lampa z betonu? Dlaczego nie! Co cechuje lampę Betonówa? Surowy i mocny charakter lampy w ciekawy sposób wdaje się w dyskurs z subtelnością i delikatnością jej formy, co tworzy kompozycję niezwykle miłą w odbiorze. Lampa zaprojektowana przez Annę Szuflicką z Natural Born Design ze względu na materiały, jest bardzo trwała. A co najważniejsze – swoim minimalistycznym stylem wpasowuje się w skandynawskie wnętrza i nowoczesny wystrój.

Lampa Symbol – Hanczar

Lampa Symbol – projekt, którego autorem jest Szymon Hanczar, nawiązuje swoim kształtem wyraźnie do archetypu lampy z abażurem. To co może zainteresować użytkowników, to wysoka energooszczędność, dzięki źródle światła LED. Zastosowanie sklejki lakierowanej i plexiglas jako materiałów, sprawia, że konstrukcja lampy jest lekka, a jej kształt sprawia, że idealnie wpasuje się w mieszkanie w stylu minimalistycznym.

Lampa Cebula – Daria Burlińska

Lampa Cebula, której autorką jest Daria Burlińska, to lampa, która została stworzona z długiego kawałka tworzywa sztucznego i przeznaczona jest żarówkom energooszczędnym. Mimo, iż swoim kształtem i nazwą jasno nawiązuje do cebuli, to autorka z humorem zapewnia, że jej użytkowanie nie doprowadza do płaczu. Lampa została nagrodzona na festiwalu Dobry Wzór 2009 i przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Lampy CablePower

CablePower to w Polsce prekursorzy lamp skonstruowanych z kolorowych kabli i żarówek. Materiały, które wykorzystują są najwyższej jakości, a elastyczność kabli i ich bogata paleta kolorystyczna sprawia, że pozwalają na stworzenie ciekawych aranżacji oświetlenia we wnętrzach. Minimalistyczny design lamp CablePower pozwoli urządzić wnętrza mieszkań miłośnikom nowoczesnego wystroju.

Maja i Marek Kostykiewicz tworzący duet CablePower udzielili też wywiadu na naszym blogu.

Lampa Nowa Stołowa – Tabanda

Tabanda to projektanci, którzy lubią bawić się formą podczas projektowania. W przypadku ich lampy Nowa Stołowa podobnie jak Hanczar wykorzystali archetyp abażura (tym razem wiszącego) i spłaszczyli swoją lampę do dwóch wymiarów. Bo czy przedmioty tworzące wystrój wnętrz muszą być trójwymiarowe? Minimalistyczny kształt i wyraźne kolory pozwolą dopasować ją do niebanalnych aranżacji wnętrz. Najlepsze oświetlenie daje występując w grupie.

Lampa Cocoon – Razy2

Ręcznie szydełkowana lampa Cocoon to propozycja dla miłośników, którzy lubią naturalne materiały i przedmioty wykonane ręcznie. Lampa swoim wyglądem przypomina faktycznie kokon, a delikatne, ale wyraźne światło zdaje się z niego wykluwać. Projekt ten był z sukcesem prezentowany na wielu festiwalach zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Lampa Kukka 03 – Nie/Bo Design

Lampy z serii Kukka zaprojektowane przez Nie/Bo Design dodają wnętrzom niezwykle dużo ciepła poprzez miękkie światło, którym otulają przestrzeń. Klosz w modelu 03 składa się z trzech pasów bawełnianego materiału, którego kolory można dobierać z szerokiej palety bardzo subtelnych odcieni. Lampa skutecznie ozdobi zarówno salon w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym.

Green Lamp – Zuzanna Malinowska

Czy są jakieś przeciwwskazania, by lampa nie mogła spełniać dodatkowych funkcji, poza swoim pierwotnym przeznaczeniem? Nie! Ta myśl przyświecała Zuzannie Malinowskiej, której Green Lamp pełni równolegle funkcję donicy. Abażur tworzy obrastająca kratkę roślina. Światło, jakie zapewnia można skojarzyć ze słońcem przebijającym się przez połacie liści drzew. Taka konstrukcja pozwala na niebanalne oświetlenie pomieszczenia, które wraz z rozrostem rośliny zaskakuje grą świateł.

Lampa Wiecha – Agnieszka Lasota

Był taki zwyczaj niegdyś, że na dachu budynku wieszano wiechę po zakończeniu budowy. Lampa autorstwa Agnieszki Lasoty swoim kształtem ma kojarzyć się ze świętowaniem i zabawą. Oprócz licznych wstążek zaczepionych na drucianej spirali, użytkownik może tam zawieszać także swoje własne przedmioty, pamiątki lub talizmany – projekt nie jest zamknięty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here